Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

1
zorunlu trafik sigortası, zorunlu trafik sigortası nedir, trafik sigortasını yaptırmamanın cezası, poliçe, trafik sigorta poliçesi, poliçe nedir?
Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması zorunlu olduğu bir sigorta türüdür ve bu karayolları trafik kanunu tarafından belirlenmiştir. Zorunlu trafik sigortası, bir kaza esnasında karşı tarafı maddi açıdan koruma altına alır ve bu hasarın bir kısmını ya da tamamını öder.

Zorunlu trafik sigortası, sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir ve karşı tarafta ortaya çıkan maddi hasarı karşılar ama sigorta sahibinin aracında oluşan hasarı karşılamaz. Zorunlu Trafik Sigortasının bu eksikliğini Kasko karşılar.

Trafik Sigortası yaptırmayan araçların tespiti durumunda trafik polisleri tarafından araçlar trafikten uzaklaştırılır ve aracı geri alabilmek için verilen cezanın ödenmesi ve poliçe ibrazında bulunulması gerekir.

Zorunlu Trafik Sigortası Poliçesi

Bu poliçeyi her yıl istisnasız olarak onaylatmanız gerekir. Araç sahipleri, poliçeyi istedikleri sigorta şirketinden yapabilir ve poliçe fiyatı şirketten şirkete değişebilir ama temel güvenceler her sigorta şirketinde farklılık göstermez.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları, araç sahibinin cinsiyet, yaş, meslek ve aracın kayıtlı olduğu ilden etkilenir. Trafik Sigortası Poliçesi yenilenme zamanında ya daha önceki sigorta yaptırılan şirketten yeniletilebilir ya da yeni bir sigorta şirketi araştırarak yeni şirketinizden yeniletebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Her araç sahibi aracının sigortasını yaptırmak ve süresi dolmadan araç sigortasını yeniletmekle mükelleftir. Bunu yapmadığı takdirde, araç görüldüğü yerde trafikten men edilme ve aracı bağlama cezası uygulanır.

Trafik şubeleri bu araçları kendi otoparklarında bekletirler ve araç sahibi sigortasını yatırmayana kadar aracını geri alamaz. Aracını almak için kişiler önce Zorunlu Trafik Sigortasını yeniletmeli, bunu aracın bulunduğu otoparka giderek oradaki memurlara bu durumu haber vermesi ve belgenin tebliğ edilmesi gerekir. Kişilerin ayrıca otopark ücreti ödemesi gerekir.

 

Zorunlu Olan Diğer Sigorta Türleri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]