Zorunlu Olan Sigorta Türleri

4
Zorunlu Olan Sigorta Türleri

Sigorta, kişinin kendi isteğine bağlı olarak yapılan bir güvence türü olarak bilinir. Ancak ülkemizde bazı sigortaların kamu güvenliği ve sigorta sahibiyle beraber üçüncü bir kişinin de bazı risklere karşı koruma sebebiyle bazı sigortalar zorunlu hale gelmiştir.

Trafik Sigortası

Karayolları mali sorumluluk sigortası açısından trafiğe çıkan her türlü motorlu araç için yapılması zorunlu bir sigorta türüdür. Ayrıca sigorta süresinin geçmesi veya hiç sigortalanmamış motorlu taşıtlar hakkında kanuna aykırı olduğundan trafikten men cezası verilir.

DASK(Zorunlu Deprem Sigortası)

DASK’ ın asıl açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu’dur. Zorunlu Sigortalar içinde karşılaşılan bir başka sigorta türüdür. DASK halk arasında zorunlu deprem sigortası olarak kullanılır. Bu sigortanın amacı oluşabilecek bir depremden dolayı ortaya çıkacak maddi zararlara karşı teminat vermesidir. 1999 büyük Marmara depreminin ardından oluşan maddi hasarlar sonucunda deprem sigortası zorunlu hale gelmiştir.

Zorunlu Karayolları Taşımacılık Mali Sorumluluk Sigortası

Kimi sektörlerin işvereni bazı sigortalarla yükümlüdür. Ulaşım sektöründe kurumun aracı yolculuk esnasında ve molalar dâhilinde aracın kalkış noktasından varış noktasına kadar geçen süre içerisinde yaşanabilecek bir kazada fiziksel bir zarar oluşması halinde sigortalının 4925. Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’nca doğabilecek herhangi bir sorumluluğu sigortalanan ürün, zorunlu karayolları taşımacılık mali sorumluluk sigortasıdır.

Bu sigortalar ülkemizde faaliyet gösteren ve kanun olarak yetki belgesi sahibi taşımacıların bu faaliyette kullanılan araç için yaptırılması gereken zorunlu sigortadır.

Kıyı Tesisleri Deniz Kirliliği Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta sı

Bu sigortada gene bireylerle değil kurumları ilgilendiren bir zorunlu sigortadır. Kıyı tesisinden sonuçlanan bir durumdan dolayı Türkiye’nin iç suları ve karasuları gibi ekonomik bölgede oluşan alanlarda alanlar da deniz kirliliğinden dolayı ölüm gibi zarar verecek sonuçlardan kaynaklanan, oluşan sorumluluğun teminat altına alınmasıdır.

 

Banka İpotekli Evi Satma Yolları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]