Yurtdışında Yaşayanlara Kredi

0
Yurtdışında Yaşayanlara Kredi

Bankalar her türlü ihtiyaca yönelik kredi kampanyası vardır. Yurtdışında yaşayanlara kredi başlığı altında yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da kredi desteği sağlamaktadır. Yurt dışındaki vatandaşlarımıza Türkiye’deki bankalar tarafından sunulan kredi kampanyaları düzenlenirken onların ihtiyaçları ve şartları doğrultusunda ürün geliştirme çalışmaları vardır. Bankaların ürün geliştirme çalışmaları, çeşitli sorunlara çözüm üretmeyi ve sürekli kendini yenileme hedefleri üzerinedir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın konut kredisi yanında birkaç banka ile sınırlı olsa da ihtiyaç kredisinde sağlanmaktadır.

Yurtdışında yaşayanlara kredi sağlarken ipotek istendiği için ipotekli ihtiyaç kredisi olarak da adlandırılmaktadır. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen vatandaşlarımızın Türkiye sınırları içerisinde ipotek göstere bilecekleri bir konut olması zorunludur. Konut sahibi olmayan şahıslar ise bir kefil ve Türkiye’de bir ikamet adresi göstermek zorundadırlar.

Yurtdışında yaşayanlara kredi imkânı

Yurtdışında yaşayanlara kredi imkânı sağlayan bankalar şunlardır.

 

  • Garanti bankası
  • İng bankası
  • İş bankası
  • Akbank
  • Denizbank

TC kimlik numaranızla Türkiye’deki yukarıda saymış olduğumuz bankalardan istediğiniz kredi kampanyalarının herhangi birine başvuru yapabilirsiniz. Düşük meblağ kredileri için telefondan sms ile ya da kredisini almak istediğiniz bankanın internet sayfalarından başvuru yapabilirsiniz. Ancak mortgage gibi yüksek meblağdaki krediler için bu durum biraz daha karışık olabiliyor. Uzun araştırmalar ve denetlemeler gibi uzun işlemleri olan yüksek meblağlı kredilerde bulunduğunuz ülkedeki gelirinizin, harcamalarınızın, daha önceki yurt dışı ve yurt içi kredi ödeme geçmişinizin ispatlanması gerekir.

Yurt dışı kredi başvuruları genellikle emeklilik pirimi, sağlık, tatil, düğün ve mortgage konularından başvuru yaptıkları tespit edilmiştir.

 Mortgage

 

Gurbetçi mortgage olarak adlandırılan yurt dışında yaşayanlara kredi TL veya döviz endeksli olarak kredi isteyen şahısın tercihine göre yapılandırılır. 500 bin TL 20 sene vadeli kredilendirme olanakları sunuluyor. Hemen hemen her ülkede satın alınacak evin ipotek edilmesi yaygın bir durumdur. Mortgage kredilerinizi aksatmanız durumunda krediyi aldığınız banka geriye dönük ödediğiniz miktarı size iade ederek alınan konutu satışa sunabilir.

 

 Vekâlet ile kredi çekme

 

Kredi başvurunuzu ne kadar kendiniz yapa biliyor olsanız da sonrasındaki bankaya dair işlemleriniz için vekâlet verdiğiniz herhangi bir kişi sizin adınıza işlem sağlayabilir. Bunun için bulunduğunuz ülkedeki Türkiye konsolosluğundan vekil işlemleri konusunda destek alabilirsiniz. Bütün konsoloslukların vekalet için kolay ve sabit prosedürleri olmasına rağmen bazı ülkelerin yasaları doğrultusunda bu durum biraz daha uzayabiliyor. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce vekâlet işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir.

 

Vekâletname ile kredi çekme süreci

Yurtdışında Yaşayanlara Kredi

Ne kadar kendi adınıza vekil tayin etseniz de başvuruyu bizzat kendiniz gerçekleştirmelisiniz. Başvuru esnasında istenen belli başlı evraklar olacaktır. Bulunduğunuz ülkede çalıştığınız işyerinden maaşınızla ilgili resmi belge almanız gerekir. Ancak bu belgeye erişiminiz yoksa şirketinizin sizin için düzenlediği maaş çizelgesi de bu belgenin yerine kullanabilirsiniz.

 

Kredi başvurusu esnasında istenen ikametgâh belgesi yerine de bulunduğunuz ülkedeki evinizin tapusu, kira kontratınız ve oturduğunuz sabit adresin belirtildiği belgeler bulundurmanız gerekir. Bankayla görüşerek de istenilen belgeleri öğrenebilirsiniz.

 

Kredi başvuru esnasında istenilen belgeleri hazırladıktan sonra Türkiye konsolosluğuna giderken yeminli tercümesi ile apostil belgesi olarak adlandırılan vekâlet işlemlerinizi sağlaya bilirsiniz.

 

Yurtdışındaki bankalardan kredi almak

Her ne kadar ülkemizdeki bankalar ihtiyaca göre uygun kampanyalarla kredi verseler de yurt dışındaki bankalardan da kredi çekmek istene bilinir.

Türkiye dışındaki ülkelerin bankalarından başvuru yapılan krediler genellikle yatırım, proje ve finansman kredisi olarak tespit edilmiştir. 3 ya da 5 yıl ödemesiz olarak 15 veya 20 yıla kadar vade seçenekleri bunuluyor. Türkiye’deki bankaların işleyişi ile yut dışı bankaların işleyişi hemen hemen aynıdır. Krediyi çeken şahısın ev, araba, işyeri ya da tapu ipoteği ile kredi alabilirsiniz. Senet karşılığıyla kredi verilmemektedir.

 

Yurt dışında kredi alma aşamaları

 

Yurt dışındaki bankalardan kredi almak isteyen şahıslar adına bir dosya oluşturulur. Hesap açılışı için 20 avro ücreti talep etmektedirler. Ticaretle uğraşan şahıslardan ticaret odası kayıt belgesi, son bir yıla ait gelir tablosu, vergi levhasının bir örneği, adli sicil kaydı ve varsa tapu gerekmektedir. Hesap açıldıktan sonra kredi başvurusunda bulunulur. Yut dışındaki bankalardan kredi talep edildiği için onayı 15 gün sürebilir. Onay mailinde kredi miktarı ve vade süresi hakkında detaylar yer alır. Krediyi talep eden şahıs için detaylar uygunsa elektronik imzasını gönderir. Bu işlemden sonra oluşturulan hesaba kredi aktarılır. Yurt dışındaki hesaptan Türkiye’deki hesaba para aktarılır. Aktarım gerçekleştirilirken komisyon ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Türkiye Sanayisi Sektörel Grupları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]