Yoğun İş Hayatının Etkileri

0

Kişilerin ödemeleri gereken borç, faturalar gibi durumlardan dolayı birçok insan sürekli mesaiye kalmaktadır. Parasal yönden sorunu olmayan insanlarsa kariyerlerini yükseltmek için yoğun bir iş hayatına girerler. Fakat iki yönden de sürekli yoğun olarak çalışan insanların psikolojileri bozulmaktadır. Yoğun iş hayatı ve zorluklar kişinin yakınlarıyla olan iletişime de etki ediyor. Yoğun iş temposu yüzünden çevresini ve kendisini ihmal eden insanlar da zihinsel yorgunluk, kronik mutsuzluk, motivasyon kaybı ve baş ağrısı gibi birçok şikayetle karşılaşabiliyorlar.

Sağlıklı Bir Psikoloji İçin Dengeyi Ayarlamalısınız!

yogun-is-hayati

Eğer ki her gittiğiniz yer de işi düşünürseniz o ana uyum sağlayamayacağınızdan dolayı tam anlamıyla verimli bir vakit geçiremezsiniz. Durum böyle olunca da psikolojiniz git gide sorunlarla karşılaşmaya başlar. Bunlar bir önceki paragraf ’da da belirttiğimiz gibi bedensel ve zihinsel yorgunluk, motivasyon kaybı gibi sorunlarla karşınıza çıkabilir. Bunun gibi sorunlarla karşılamamak adına ailenizle vakit geçirirken mümkün olduğunca iş konularını açmamaya özen gösteriniz. Bakış açınızı eğer ki karamsar bir şekilde yaparsanız bu sizin psikolojinizi daha kötü etkileyecektir. Ancak eğer ki olumlu bir şekilde bakmayı başarabilirseniz bu yoğun iş hayatının da üzerinden gelmeniz mümkündür.

Yoğun İş Hayatı ve Stresle Mücadele

Hayatta ne yapılacaksa yapılsın muhakkak plan yapılarak ilerlendiği taktirde başarıya ulaşmak kesin diyebiliriz. Fakat plansız bir şekilde iş hayatını sürdürmeye uğraşırsak elbet bir gün sorunla karşılaşırız. Zaten işlerinizi planladığınız zaman her şeyi plana göre yürütürseniz, iş stresi diye bir şey kalacağını sanmıyoruz. Çünkü aklınız da mevcut olarak zaten yapacağınız işlerin saati ve günleri bellidir.  Yoğun iş hayatı sizi mutsuz edebilir. Masa başı iş yapıyorsanız eğer 1 saat veya 30 dakika da bir kalkıp biraz yürüyüp hava almak iyi gelebilir. Kısaca liste şeklinde şöyle yazabiliriz.

  • Bakış açınızı her daim olumlu olmasına uğraşın, olumsuz bakış açısı sizi daha kötü yerlere sürükleyecektir.
  • İşlerinizi planlayarak alın ve plandan çıkmayın.
  • Bunaldığınız zaman kalkıp hava alın ve biraz dolaşın.
  • İş temponuz da sürekli iş yaparak devam ederseniz bir süre sonra yorulacaksınız ve dikkatinizde dağılacaktır bundan dolayı kısa süreli molalar vermeyi unutmayın.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]