Yılsonu Dolar Ne Kadar Olur?

0
Yılsonu Dolar Ne Kadar Olur?

Ülkemizde dolar kuru ve diğer kurların gelmiş olduğu durum ortada iken birçok kişinin aklında yılsonunda doların ne kadar olacağı sorusu dolaşmakta. Ülkemize giren birçok ürünün Dolar kuru üzerinden satın alındığını da düşünürsek işimiz oldukça zor gibi görünüyor. Peki yılsonu dolar ne kadar olur?

Yılsonu Dolar Beklentisi

Merkez Bankası tarafından her sene belli dönemlerde çeyrekler için veya yılsonu için kurların tahmini değerleri açıklanmaktadır. Bu sene de bu veriler açıklandı ve öncesinde Merkez Bankası tarafından tahmin edilen dolar kuru 4,58 seviyelerindeydi. Ancak kısa zaman önce yapılan tahminler ile birlikte bu tahmin asılarak 2018 yılsonu Dolar kuru beklentisi 4,83 seviyelerine çıkarıldı. Ancak bu durum finans uzmanları tarafından değerlendirildiğinde bu kurların imkânsız olduğu ve 2018 yılı sonunda Dolar kurunun bu tahminlerin oldukça üstüne olacağı hakkında fikirler yürütülüyor. Merkez Bankası tarafından dolar kurunun düşmesi amacıyla zaman zaman çeşitli müdahalelerde bulunuluyor fakat dolar kurları bundan pek de etkilenmiyor olsa gerek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirli aralıklarla açıklanan TÜFE beklentisi ise 12,28’den 13,88 oranlarına yükseltildi. Yapılan görüşmeler sonucu yılbaşı dolar kuru beklentisi 4,11 seviyelerindeyken yılsonu bu değer 4,88 durumuna gelmiş durumunda.

Dolar Kuru Neden Yükseliyor

Yılsonu Dolar Ne Kadar Olur?

Ülkemiz için dolar kurunu etkileyen birçok faktör bulunsa da bunların başında ithal edilen ürünler bulunmaktadır. Sürekli dışarıdan gelen ürünlere ihtiyaç duyduğumuz ve bunun karşılığında dışarıya ürün sayılmadığı için cari açık olarak da oldukça kötü haldeyiz. Bunun önüne geçmek için de ithalat ve ihracat dengesini sağlamamız gerekiyor. Devletin bu yönde yerli firmaları desteklemesi ve firmaların teknoloji bakımından Avrupa ülkeleri seviyelerine getirilmesi için çalışmalar yürütülmelidir. Ancak bu yönde çalışmalar yürütülürse uzun vadede çok daha iyi durumlara gelinebilir.

Dolar Beklentisi Yükselir mi?

Merkez Bankası üyeleri tarafından belirli dönemlerde toplantılar yapılıp toplantılarda dönemler için tahmini döviz kuru beklentileri açıklanmaktadır. Önümüzdeki dönemde yapılacak olan toplantıda durum böyle giderse tahmini dolar kurunun çok daha yükseltilmesi bekleniyor. Birçok finans ve ekonomi uzmanının görüşü de dolar kurunun artması yönünde.

 

İkili Opsiyon Nedir? Nasıl Oynanır?

İkili Opsiyon Nedir? Nasıl Oynanır?

[Toplam:1    Ortalama:2/5]