Çalışanları Sevindiren Haber: Yıllık İzin Yönetmeliği Değişti!

0
Yılık İzin Yönetmeliği Değişti

Çalışanları Sevindiren Haber: Yıllık İzin Yönetmeliği Değişti!

Yıllık İzin Yönetmeliği
Yıllık İzin Yönetmeliği Değişti

Yıllık izin yönetmenliği gerçekleştirilen değişiklik, çalışanları sevindiriyor! İşte Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlükte olan Yıllık İzin yönetmeli detayları:

 

Yıllık İzin Yönetmeliği İş hayatıyla alâkalı yapılan değişiklikler, çalışanları sevindiriyor. Geçtiğimiz haftalarda komisyondan geçmiş olan  işe geri dönüş hakkı ve 8 maaşa kadar tazminat kanunu , bu Yıllık İzin Yönetmeliği değişikliklerden bir tanesi idi. Diğer taraftan daha önce de çalışan annelerin yanında babalarında yüzünü güldüren yarım gün mesai uygulaması gelmişti. Şimdi de ücretli yıllık izin yönetmeliğindeki değişiklik yüzleri güldürdü.

Halen bütün çalışanların yıllık iznini kullanmak istediği veya kullandığı bu yaz aylarında gerçekleştirilen yönetmelik değişikliği, çalışanlara ilaç gibi gelecektir. Zira daha önce 3’e bölünebilen ücretli yıllık izin, bundan sonra parça parça kullanılabilecektir. Diğer bir deyişle; Yıllık izin kullanmak isteyenler, bu değişiklikten sonra izinlerini çok rahat olarak kullanabilecekler…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan Yıllık İzin Yönetmeliği ; Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yıllık İzin Yönetmeliği
Yıllık İzin Yönetmeliği

Yıllık İzin Yönetmeliği Değişiklik Yapılması İçin Yönetmelik olarak yayımlanan değişikliğe nazaran, “en çok üçe bölünebilir” ibaresi kaldırıldı.

Tanesi 10 gün olmak üzere en fazla 3’e bölünerek kullanılan yıllık izinler, Bundan Sonra bölünerek kullanılabilecek.

 

Aynı maddeye eklenmiş olan fıkra ise şu şekilde: “Alt işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği halde aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süresi, aynı işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanır. Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak kazandıkları yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlüdür.”

Buna ek olarak da; yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanacaktır.

 

Yani Kısaca; işçilerin ücretli yıllık izin konusunda oldukça rahatlamasını sağlayan yönetmelik, bundan böyle yürürlükte! Yani en çok 3’e bölünen ve biri 10 gün olmak zorunda olan yıllık izninizi artık çok daha esnek kullanabileceksiniz.

 

 

Borsa Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]