Vergi Matrahı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

1
Vergi Matrahı Nedir?

Vergi Matrahı Nedir, Çeşitleri Nelerdir

Vergi Matrahı Nedir
Vergi Matrahı Nedir

İş hayatına atıldınız fakat anlaştığınız rakam olan brüt maaşın, elinize geçen net maaş ile arasındaki farkın nasıl bu kadar farklı olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz. Bu noktada vergi matrahının ne olduğunu bilmekte de fayda var.

Vergi Matrahı Nedir

Matrah, vergi borcunun hesabında kullanılan ve vergi yasalarınca belirlenen gelir miktarına denir. Brüt maaştan işsizlik ve SSK sigorta primleri düşüldükten sonra kalan miktar, vergiye tabi tutulacak olan geliri oluşturur.Bunun için ücretli bir işte çalışıyor olmak şart değildir. Eldeki gayrimenkulun kiraya verilerek kira geliri elde edilmesi de vergi doğurur. Yani vergi matrahı, miras değeri ya da bir faaliyetten elde edilen gelir vs.ile de oluşturulabilir. Vergi yükümlülükleri, vergi matrahı adı verilen değerler baz alınarak hesaplanır. Vergi matrahı, her vergi türü için kanunla belirlenmektedir.

Vergi Matrahı Kaç Çeşittir

vergi Matrahı Çeşitleri
vergi Matrahı Çeşitleri

İki çeşit Vergi matrahı vardır.

  • Değer esaslı (advalorem matrah) ;ekonomik unsur değerleri baz alınarak hesaplanmaktadır. Advalorem matrahta, işlem tutarı dikkate alınır ve bu sebeple vergi adaleti açısından daha uygundur.
  • Miktar esaslı(spesifik matrah) ; miktar esas alınır. ÖTV’ de litre başı vergi alınması buna örnek olarak verilebilir.

Finansal Okur Yazarlık Adlı Yazımıza Gitmek İçin Tıklayın.

[Toplam:6    Ortalama:3.3/5]