Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

0
vadeli mevduat hesabı nasıl açılır

Finans sektörünün vazgeçilmez kuruluşları olan bankalar bünyesinde bulunan hizmetler noktasında müşterilerinin sadece kredi, kredi kartı ve kredili limit gibi bankacılık ürünlerinin yanı sıra daha birçok bankacılık ürününü kullandırmaktadır. Özellikle banka ile ilk tanışma fırsatını yakalayan müşterilerin talep ettiği ilk bankacılık ürünü vadeli veya vadesiz mevduat hesaplarıdır. Genellikle maaş müşterilerinin talepleri doğrultusunda vadesiz mevduat hesabı açan bankalar birikim, yatırım ve geleceğe yönelik planları olan müşterileri için vadeli mevduat hesaplarını kullandırmaktadır. Vadeli mevduat hesabı nedir, sorusu sıkça yöneltilmektedir. Bankanın talep eden müşterisine açmış olduğu bankacılık hesapları arasında yer alan vadeli mevduat hesapları, elinde belirli miktar meblağı bulunan kişilerin yatırım, birikim ve zaman içerisinde elindeki paranın değerinin kaybolmasının önüne geçme adına çeşitli fırsatlar sunmasını sağlamaktadır.

Vadeli mevduat hesapları bir döne kadar sadece TL bazlı işlem yaparken şimdiler birçok banka TL, döviz ve altın vadeli hesapları ile de müşterilerinin taleplerine karşılık vermektedir. Özellikle vadeli mevduat hesabına para yatırmayı düşünen banka müşterilerinin yatıracağı para miktarı 100.000 TL’ye kadar Tasarruf Mevduat Fonu güvencesi altındadır. İster TL ister döviz isterse de kıymetli maden olsun her bir vadeli hesabın TL bazlı karşılığı belirtilen rakam kadar devlet güvencesi altındadır. Vadeli mevduat hesapları gerek faiz oranları gerekse de sağlamış olduğu avantajları ile birçok bankacılık ürününün kazandırmayı hedeflediği miktarların üzerinden bir değere sahip olup özellikle de kazandırma garantisine sahiptir.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Peki, vadeli mevduat hesabı açmak isteyen banka müşterileri neler yapmalıdır? Hesap açma işlemi vadesiz mevduat hesaplarında olduğu gibi sadece banka şubeleri üzerinden değil aynı zamanda bankanın diğer hizmet kanalları üzerinden de yapılmaktadır. Klasik olarak birçok kişi hesap açma işlemi için her ne kadar banka şubelerini tercih etse de artık telefon, internet ve mobil bankacılık hizmet kanalları üzerinden vadeli mevduat hesabı açmak sadece birkaç dakikanızı almaktadır. Özellikle internet üzerinden açılan vadeli mevduat hesapları diğer vadeli hesap işlemlerine göre daha fazla faiz oranı ile getiri sağlamaktadır. Birçok banka internet bankacılığı üzerinden %10-%13 arasında getiri sağlayan imkânları müşterilerinin kullanımına sunmaktadırlar.

En yüksek vadeli mevduat hesabına faiz veren bankaları bilmek isteyenler” En Yüksek Vadeli Hesap Faiz Oranı Veren Banka” makalemizi inceleyebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]