Uygun Faizli Kredi Nereden Alınır? – İhtiyaç Kredisi

0
uygun faizli kredi veren bankalar

Günümüzde neredeyse herkes ihtiyaçları ve nakit yetersizlikleri doğrultusunda bankalar ile çalışmakta ve kredi başvurusu yapmaktadır. Bankalar da bu konuda müşterilerine son derece yardımcı olmakta ve herkesin ödeme imkanına uygun olarak birçok çeşide sahip kredi ürünleri sunmaktadır. Bu yazımızda ise uygun faizli kredi veren bankaları ve faiz oranlarını sizlerle paylaşacağız.

Son dönemlerde en sık tercih edilen kredi türü olarak ise ihtiyaç kredisi göz önüne çıkmaktadır. Oldukça düşük faiz oranlarına sahip olmasının yanı sıra, uzun vade ve ödeme kolaylıkları konusunda yapılandırılabilen ihtiyaç kredilerini, insanların tüm ihtiyaçları doğrultusunda çekmesi de mümkün hale gelmektedir. En kolay tahsis edilen kredi olması ve yüksek meblağlarda tahsis edilmemesi yönü ile çoğu bireysel kredi kullanıcısı bu kredi türünü tercih etmektedir. Ancak bankalar, bu krediyi verirken bazı unsurlara dikkat etmektedir. Kredi başvurusunun yapılmasının ardından bankalar bazı risk değerlendirmeleri yapmaktadır. Bu değerlendirmeler her banka için farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında her banka aynı kriterler üzerinden bu değerlendirmeleri yapmaktadır. Bankalar bu değerlendirmeleri yaparken ilk olarak mevcut açık kredi ya da geçen 5 yıl içerisindeki kredi hesaplarını değerlendirmeye alır ve bu krediler ile ödemelerin durumunu gözlemler. Sonrasında ise daha önce kullanılan ya da açık durumda olan kredi hesaplarının ödeme performansını incelemektedir. Bunun yanı sıra bir kredi için kefil olup olunmadığını; kefil olunduysa, kefil olunan kişinin kredi riski ve ödeme performansını da göz önünde bulundurmaktadır.

Bankaların bir diğer önemsediği nokta ise gelirlerin ve giderlerin yer almakta olduğu bordro ya da gelir beyan eden belgelerin incelenmesidir. Bununla beraber kredi almak isteyen kişilerin geçmiş dönem ödenmiş ya da ödenmemiş borçlarını da bankalar incelemeye alarak değerlendirme yaparlar. Kredi başvurusunda bulunan kişinin çalışmakta olduğu mevcut bankalardaki mevduat hesaplarını da inceleyerek kredinin verilip verilemeyeceğine karar verirler.

Risk ölçümlerini yapmakta olan kredi alınacak banka ile daha önce çalışılmışsa, kredi almak daha kolay bir hale gelmektedir. Zira kredi almak isteyen kişinin tüm geçmişi ve bilgileri bu bankanın veri tabanında yer almaktadır.

Uygun Faizli Kredi Veren Bankalar 2019 – İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi konusunda en uygun faiz oranları ile kredi veren bankalar olarak;

  • Cepteteb: 1.69 faiz oranı
  • QNB Finansbank: %1.76 faiz oranı
  • Halkbank :1.82 faiz oranı
  • Ziraat Bankası: 1,59 faiz oranı
  • Enpara: %1.92 faiz oranı

bu bankaları gösterebiliriz. Bu tablo minimum tutar olan 1000 TL kredi üzerine ve 12 ay vade ile kredi veren bankaların rakamlarıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]