Üretken Bir Girişimci Olmak

0
Girişimci Nasıl olunur

Olduğundan Daha Mutlu Ve Üretken Bir Girişimci Olmanın Bilimsel Yolu Nedir?

Girişimci Olmak
Girişimci Olmak

Girişimci Olmak Kar amacı güderek, her türlü sorumluluğu üzerine alan, mal ve hizmet üretimine giren kişiye girişimci denilmektedir. Girişimci olmak için başarıyı temel kriter olarak belirlemek gerekmektedir. Başarı; çok daha fazla sorumluluk ve çalışmayı gerekli kılmaktadır. Girişimciliğin beraberinde getirdiği çalışma ruhu, zamanla bireyin mutsuzluğa sürüklenmesine neden olabilmektedir. Olduğundan mutlu ve üretken bir girişimci olmanın bilimsel yolu mevcuttur.

Durmaksızın başarıya koşmak, çok çalışmak, zamanla yaşam enerjisinin bitmesine neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra bireyin sosyal yaşantısından ödün vermesine sebep olabilir. Yaşanabilecek bu olumsuz durumun önüne geçilmesi adına girişimcilerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat eden kişiler daha başarılı bireyler olacaktır.

  • Düzenli uyku
  • Eğlenceli bir sosyal hayat
  • Mutlu bir aile yaşantısı
  • Uzun süreli çalışmaktan ziyade etkin çalışma
  • Hataları kabullenme
  • Bazı zamanlar kalabalıktan uzak kalmak

Gecenizi Gündüzünüze Katmayın!

Girişimci Olmak

Başarılı ve mutlu bir girişimci olmak için hayatı çalışmaya adamaya gerek yoktur. Yalnızca zamanı doğru değerlendirmek gerekmektedir. Çok çalışarak, çok başarılı bir girişimci olmak elbette mümkün ancak bu aynı zamanda mutsuz geçen, iş hayatına adanmış bir ömür demek olacaktır. Bunun yerine kısa zamanda büyük işler yapmak prensip haline getirilmelidir. Zamanın büyük kısmı çalışmaya ayrılmamalı, kısa zamanda üretken çalışma planı ortaya konulmalıdır. Kısacası girişimci kendi enerjisini yönetmeyi bilmelidir.

Mükemmeliyetçilik Çöpe Atılmalı

Olduğundan daha mutlu ve üretken bir girişimcinin çöpe atması gerekenlerin başında mükemmeliyetçilik gelmektedir. Yapılan iş ne kadar başarılı olursa olsun, hatalar muhakkak olacaktır. Mükemmeliyetçilik psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir. Ayrıca küçük hatalar, bir işin mükemmel olmasına engel değildir. Bu nedenle girişimcilerin daha mutlu olması adına mükemmeliyetçilikten vazgeçmeleri ve yine ellerinden geldiğinin en iyisini ortaya koymaları gerekmektedir. Mükemmeliyetçilik, kişilerin üretkenliğini etkileyen faktörlerin başında gelmektedir.

Yardımlara Açık Olmak

Bir girişimcinin mutlaka yardımcıları olmalıdır. Tüm yükü tek başına omuzlamaya çalışmak, kısa zamanda girişimcinin tükenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle “Her şeyi ben yapayım” anlayışından vazgeçilmelidir. İş bölümü, daha verimli işlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

İşletme Bölümü Okuyacaklara 7 İpucu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]