Dış Ticarette Uluslararası Ödeme Şekilleri

0
Dış Ticarette Uluslararası Ödeme Şekilleri
Dış Ticarette Uluslararası Ödeme Şekilleri

Dış Ticarette Uluslararası Ödeme Şekilleri

Uluslararası ticarette, ödeme şekilleri en az alışveriş kadar önemlidir. Satılan malların ödemeleri genellikle konvertibl dövizlerle ödenmektedir. Ödemelerin yapıldığı bankalar ise uluslararası işlem yapabilen standarttadır. Kendi içerisinde çeşitlenen uluslararası ödeme şekilleri, taraflar arasında yapılan anlaşma sonucunda belli olmaktadır. Ödeme öncesinde, gerekli pazarlık ve anlaşma yapılmaktadır. Ödemeler ise sevkiyatın ardından gerçekleşmektedir.

Alınan ürünün üretilmesi için finansman desteği anlaşmada yer almışsa, ödemenin bir kısmı sevkiyattan önce yapılabilir. Bu ödeme şekli için satıcıya duyulan güven ön planda tutulmaktadır. Satıcılar malların sevkiyatından hemen sonra ödemenin yapılacağından emin olmak ister. Alıcılar da malların belirlenen süre içerisinde ellerine ulaşmasını istemektedirler. Dış ticarette karşılıklı güven duyduğu sağlıklı alışverişin önceliklerindendir. Alıcının güvenilirliği ve maddi gücüne göre, satıcılar ödemenin sevkiyattan sonra yapılmasını anlayışla karşılamaktadır. Ödeme şeklinin nasıl olacağı ve hangi dövizle, ne zaman yapılacağı ticaret sözleşmesinde belirtilmekte ve tarafların sözleşme hükümlerine harfiyen uyması istenmektedir.

Peşin Ödeme Şekli

Kontratta ödemenin mal sevkiyatı öncesinde yapılacağının belirtilmesi üzerine yapılan ödeme şeklidir. Peşin ödemede malların belirlenen sürede kontrata uygun olarak sevk edilmemesi halinde, ilk talepte ödemenin geri ödeneceğine dair garantiyi veya yabancı bankanın peşin ödeme garantisi dahilinde mallar sevk edilmeden paranın satıcıya ödettirilmesidir. Peşin ödeme, özel sipariş ile üretilen malların sevkiyatında kullanılmaktadır. Satılan malın hemen tahsilini sağlaması bakımından ihracatçının yararına olan bir ödeme şeklidir. Satıcıların ellerinde bulunan sermaye peşin ödeme sayesinde uzun süre bağlı kalmaktan kurtulur.

Akreditif Ödeme

Akreditif bankaların bir takım şartlara bağlı ödeme garantisidir. Ödeme taahhüdünde yer alan ödemenin teminat altına alınması ve finansman kolaylığı sağlaması bakımından avantajlıdır. Bu ödeme şeklinde en fazla avantaj ihracatçıya sağlanmaktadır. Ticarette çıkması olası sorunlara karşı anlaşmazlıkların en aza indirilmesini sağlamaktadır.

 

Hisse Senedi Nedir? Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmelidir ?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]