Uluslararası Finans Nedir?

0
Uluslararası finans

Ülkelerin ekonomilerinin büyüme ve gelişiminde en önemli rol oynayan unsurların başında gelir. Türkiye’de de her dakika ekonomi ve piyasalardaki durum çok hızlı değişmekte ve gelişim göstermektedir. Bu sebeple de uzman nitelikli insan gücü devreye girer. Uluslararası finans, döviz kurlarını bunlarla alakalı iniş çıkışları, yabancı yatırımların oluşumu ve dinamiğini inceleyen ayrıca bunların uluslararası ticarete etkilerini gözlemleyen iktisadi bir bilim daldır.

Uluslararası finans

 

  ÇALIŞMA ALANLARI;

Bu bölümü bitiren uluslararası finans uzmanları ise; çalıştıkları şirketlerin sahip oldukları kaynakları nasıl kullandıklarını araştırırlar sahip olunan kaynakların verimli kullanılıp kullanılmadığının analizini yaparak hesapları düzenlerler ve sahip olunan kaynaklarla şirketin verimliliğini arttırmak için geleceğe yönelik planların yapılmasında aktif rol oynarlar.

Üniversitelerin dört yıllık bölüm mezunu olan finans uzmanları Türkiye de yer alan orta ve büyük ölçekli işletmelerde orta veya üst kademe finans uzmanı olarak çalışabilirler. Ayrıca finans sektörü, bankacılık ve sigortacılık gibi alanlarda çalışabilirler üst düzey yönetici olarak sektörde rol oynayabilirler. Bu meslekte birden fazla dil bilmek ve iyi bir donanıma sahip olmak iş bulma avantajlarını da arttırmaktadır.

Bu mesleğin önümüzdeki on yıl içinde daha çok insan gücüne ihtiyacı olacağını savunan uzmanlar bu mesleği seçecek adayların daha donanımlı bildiği yabancı dillere hakim olmasının çok işe yarayacağını tabiri caizse sektörde 1-0 önde başlayacaklarını belirtmişlerdir.

Uluslararası finans

 MESLEĞİN GETİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Öncelikle sayısal yönden yetenekli olması gerekmektedir, matematik ve ekonomi gibi alanlara ilgili ve bu alanlarda başarılı olması gereklidir. Güçlü bir analiz yeteneğine sahip olması gelecek ile ilgili doğru ve karlı tahminler yapabilmeli, yaratıcı, girişken, işinde soğukkanlı ve bir o kadar da dikkatli olmalı, yeniliklere açık olmalı teknolojiyi her düzeyde kullanabilmeli ya da öğrenmeye hevesli olmalı bunlar bu sektörde aranılan ve sahip olunması gereken özelliklerin bazıları…

 İŞ BULMA OLANAKLARI

Finansal analiz, mali müşavirlik, hazine uzmanlığı, yatırım uzmanlığı, bütçe ve muhasebe uzmanlığı ve yöneticiliği, vergi ve denetim uzmanlığı, stratejik planlama uzmanlığı ve yöneticiliği, banka yöneticiliği ve borsa uzmanlığı olarak birçok alanda iş olanakları mevcuttur. Her meslek grubunda olduğu gibi donanımlı olmanız ilk aşamadır.

[Toplam:5    Ortalama:3.2/5]