Para Ödemeden Findeks Kredi Risk Raporu Çıkartma

0
Para Ödemeden Findeks Kredi Risk Raporu Çıkartma
Para Ödemeden Findeks Kredi Risk Raporu Çıkartma

Kredi kullanmak isteyenler para ödemeden findeks kredi risk raporu çıkartma yollarını merak etmektedir. Halihazırda aktif olan krediler ile birlikte son 5 yıla ait kapatılmış kredilerin ödeme geçmişini gösteren rapora Kredi Risk Raporu adı veriliyor. Tüketici, taşıt, konut kredilerinin yanı sıra kredili mevduat ile kredi kartları da bu rapor dahilindedir. Bankalar bilgileri Türkiye Bankalar Birliği’nin Risk Merkezi’ne gönderir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) de bunları düzenleyerek rapor haline getirir. Zira bankalar kredi vermeden önce bu raporu göz önüne almaktadır. Kredi çıksa bile faiz oranı, bu rapora istinaden belirlenecektir. Kredi notu iyi olanlara düşük, kredi notu iyi olmayanlara yüksek faiz uygulanır.

Para Ödemeden Findeks Kredi Risk Raporu Çıkartma Yolu

Para Ödemeden Findeks Kredi Risk Raporu Çıkartma

Birinci para ödemeden findeks kredi risk raporu çıkartma yolu kısa mesaj göndermektir. Operatörlerin tümü bu hizmeti vermektedir. Bu şekilde güncel Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Notu öğrenilebiliyor. Bunun için cep telefonlarının mesaj kısmına TC Kimlik Numarası yazıldıktan sonra bir boşluk bırakılarak doğum yılı yazılır. Ardından 1112 numarasına mesaj gönderilir. Bunun 9 TL gibi bir bedeli vardır. Birkaç dakika içerisinde KKB notu mesaj olarak bildirilecektir. Findeks’in internet sayfası kullanılmak suretiyle de KKB notu öğrenilebiliyor. Bazı mobil uygulamalar kullanılarak da KKB notu sorgulaması yapılabilmektedir. 1 TL’den başlamak üzere 9 TL’ye kadar değişen bedeller söz konusudur.

Hiç Para Ödemeden Findeks Kredi Risk Raporu Çıkartma

Bankalar kredi kullanma alışkanlığını ortaya çıkaran kredi notuna göre müşterilerine “muamelede” bulunmaktadır. Hiç para ödemeden findeks kredi risk raporu çıkartma ise Findeks’in sunduğu paketlerden birinin alındığı bilgisayarlardan yapılacak sorgulama ile mümkündür. Bu paketler Findeks Gold ve Klasik paketleridir. Bunların satın alındığı bilgisayarlardan, banka müşteri temsilcilerinden, büyük beyaz eşya mağazalarının bilgisayarlarından KKB notu öğrenilebilmektedir. Ayrıca bazı teknoloji marketleri de kurumsal olarak Findeks üyesi olduklarından bilgisayarlarından kredi notu öğrenilmesi mümkündür. Bankacılık sektörünün önde gelen 9 bankasının iş birliğinde 1995 yılından bu yana kredi bürosunun sağladığı kredi notunu öğrenmek için yapılması gerekenler bu şekilde özetlenebilir.

 

Bir Önceki Yazımız : Kredi Kartı Yapılandırması

[Toplam:0    Ortalama:0/5]