Türkiye’nin Büyüme Hızı

0
Türkiye’nin Büyüme Hızı

Türkiye’nin Büyüme Hızı

Türkiye’nin Büyüme Hızı , ulusal yıllık gelirin bir önceki yıla göre kişi başına düşen artıştaki hızını ifade etmektedir. Ekonomik refah artışının temel ölçüsü kabul edilen büyüme hızı, ülke ekonomileri için oldukça önemli bir kavramdır. Kalkınma politikalarının amacı ise; büyüme hızını arttırmaktır.

Türkiye'nin Büyüme Hızı
Türkiye’nin Büyüme Hızı

Türkiye’nin Büyüme hızı uzun yıllardır tartışmalara konu olmaktadır. Bu konuda çok fazla bilgi kirliliği de bulunmaktadır. Siyasetin başlıca tartışma konularından olan büyüme hızına yönelik Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’tan açıklama geldi. Katıldığı bir program sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu.

2016, Ülke Ekonomisi İçin Zor Bir Yıl Oldu

Kurtulmuş’un açıklamalarına göre ülke ekonomisinde son çeyrekte yüzde 5’lik büyüme kaydedildi. 2016 yılının Türkiye açısından her yönden zor bir süreç olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, her şeye rağmen ülke ekonomisinin iyi durumda olduğunu belirtti. Ülkenin içinden geçtiği zor dönemlerin, temelde ülke ekonomisini hedef aldığını söyleyen Bakan “Yaşananlar Türkiye’ye yönelik ekonomik manipülasyondur” dedi.

Üçüncü çeyrekte ülke ekonomisi yüzde 1,5 oranında daralmıştı. Ancak 2016 yılının son çeyreğinde ekonomi yüzde 3,5 oranında gelişti. 2017’nin ilk çeyreğine bakıldığında ise yüzde 5’lik kalkınma yaşandığı görülmektedir. Kurtulmuş yaşanan gelişmelerin Kredi Garanti Fonu’nda 180 milyarlık hacme ulaşılmasının önemli etkisi olduğunu dile getirdi.

2017 Yılı Yüzde 5’lik Büyüme İle Tamamlanacak

Türkiye'nin Büyüme Hızı

Elde bulunan veriler göz önünde bulundurulduğunda, 2017 yılının yüzde 5 civarında büyüme ile sona ereceği söylenmektedir. Olumsuz şartlar, bölgesel krizler ve siyasi çekişmeler ekonomiyi olumsuz etkilemektedir. Özellikle Ortadoğu’da yaşanan çatışmaların ekonomiye etkilerine değinen Kurtulmuş, ülke ekonomisine genel bir bakış yapıldığında ve elde edilen veriler göz önünde bulundurulduğunda 2018 yılının ülke ekonomisi açısından verimli bir yıl olacağını söyledi.

 

Finans Sektöründe Özelleştirme Ne Anlama Gelir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]