Türkiye’de İlk Bitcoin (Btc) Kullanıcısı

1
ilk bitcoin

Türkiye’de ilk bitcoin kullanıcılarının başında Net Holding sahibinin oğlu Kerem Tibuk gelmektedir. İnternet üzerinde alışverişlerde kullanmak üzere, güvenlik açısından kredi kartı bilgilerinizi vermek istemediğinizde, sanal paraları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sanal parayı daha kolay anlatmak için otobüs kartlarını örnek gösterebiliriz. Kullanacağınız kadar yükleme yaparsınız ve kendi ülkenizin para değerine bağlıdır. Bitcoin denildiğinde akla ilk bilinen sanal para gelse de, aslında sanal paranın dışında tutulmalıdır. Çünkü bitcoin herhangi bir ülkenin para birimine veya denetimine bağlı değildir. Takip edilemez ve denetimsizdir.

Türkiye’de İlk Bitcoin Çılgınlığı

25.11.2013 tarihindeki resmi verilerle, ödeme hizmetleri elektronik para olarak değerlendirilemediği için takibi ve denetimi mümkün olmadığı, herhangi bir çalıntı durumunda yeniden bulunmasının mümkün olmadığı belirtilmiştir.  BtcTurk.com sitesi üzerinden gerçekleştirilmek üzere, KKTC’ de kurulan şirket Bitcoin satmaya başlamıştır.

Ayrıca 2013 yılının Nisan ayında Türkiye’nin ilk bitcoin ATM’si İstanbul Atatürk Havalimanı’nda hizmete girmiştir. Günümüze gelirsek, 2017 Türkiye’sinde bitcoinler çoğunluk tarafından kabul edilmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan alınan lisanslarla Türkiye’de faaliyetine devam eden firmalar da bulunmaktadır. 2018’ de ise bitcoin hizmeti veren kuruluşlar www.btcturk.com, www.koinim.com, www.paribu.com, www.koineks.com olarak bilinmektedir.

Ülkemizde bu konu üzerinde, çeşitli makaleler hazırlanıp, araştırmalar yapılsa da, henüz kesinlik kazanmamış bir uygulamadır. Bitcoin kullanımına başlamak için öncelikle bir sanal cüzdana sahip olmalısınız.

Bu cüzdan ile belirtilen siteler aracılığı ile Bitcoin alım satımına başlıyorsunuz. Öncelikle sanal cüzdanınıza Türk Lirası ya da Dolar ile bir miktar para yükleyip Bitcoin satın alıyorsunuz. Ve Bitcoin değerinin yükselmesiyle satarak kazanç sağlıyorsunuz. İsterseniz paranızı çekiyor veya yeniden yatırım yapabiliyorsunuz. Bazı sitelerde belirli para limiti de bulunmaktadır. Diğerlerinde böyle bir uygulama olmadığından, düşük yatırımcılar için daha idealdir.

Bitcoin Ekonomisi

Bitcoinin para birimi olması hala tartışılsa da bu şekilde devam eden yatırımların, gelecekte 1 bitcoin biriminin 1 milyon dolara eş değer olacağı söylenmektedir. Ayrıca piyasada zor bulunması ve tedariğinin sınırlı olması da değerini arttırmaktadır. Türkiye’de 40 ve üzeri firmanın bitcoinle işlem kabul ettiği bilinmektedir.

 

Bitcoin Yatırımı Yapacaklara Tavsiyeler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]