Türk Lirası Moskova Borsası’na Adım Atıyor!

0
Türk Lirası Moskova Borsası’a Adım Atıyor!

Moskova Borsası’na Türk Lirası giriş yapıyor! 2018 yılının ortalarına doğru Moskova Borsası’nda Türk lirası üzerinden işlem yapılabilecek. Gelişmenin detayları şu şekilde…

Türk Lirası Moskova Borsası
Türk Lirası Moskova Borsası’na Adım Atıyor!

Moskova Menkul Kıymetler Borsası, 2018 yılının ortalarına doğru Türk lirası işlemlerine başlayacağını açıkladı. Reuters’de çıkan habere göre; gelecek yıl Rus rublesi karşısında Türk lirası ile Japon yeni cinsinden işlemler yapılabilecektir.

Reuters’e açıklama yapan borsa yetkilisi Dmitry Piskulov, Lira/Ruble kurunun 2018 yılının ortalarına doğru Moskova Borsası’nda işlem yapılabileceğini dile getirdi.

Piskulov yapmış olduğu açıklamada Yen/Ruble kurunun da 2018 yılının başında işleme gireceğini açıkladı. İlgili gelişmede iki ülke aralarında son dönemlerde oluşan siyasi sürecin ve ithalat – ihracat gibi konulardaki değişmelerin payı olduğunu dile getiren Piskulov sözlerine şunları da açıklayarak devam etti; “Dış ticaret ve uluslararası ekonomik ilişkileri dolarizasyondan arındırmaya çalışmaktayız”.

Yapılan açıklamada kısa bir vakitte Vietnam dongununda işleme alınabileceğinin sinyalleri verildi.

Bu şekilde olan bir planın gerçekleştirilmesi doğrultusunda Vietnam para birimi regülatörlerinin oluşturduğu engellerin çözülmeye çalışıldığı da yapılan açıklamada bulunan bir farklı detay oldu. Moskova Borsası bir süredir rublenin küresel piyasalardaki yaygınlığını arttırmak amacıyla  para birimi listesini genişletmeye çalışıyordu. Şuanda ise hâlihazırda; dolar, euro, sterlin, Belarus rublesi, İsviçre frangı, Çin yuanı ve Kazak tengesi Moskova Borsası’nda işlem yapılabilen para birimleri arasında yer almaktadır.

Ticari ilişkilerde Türk lirası kullanmaya başlayacaklarını açıklayan bir farklı ülke ise Venezuela oldu.

Türk Lirası Moskova Borsası

Önceki günlerde Ankara Ticaret Odası’nı ziyaret eden Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramon Gordils de Türk lirası ile ilgili güzel bir haber verdi. Ramon Gordils, ticari ilişkilerde para biriminden oluşan sorunları ortadan kaldırmak amacı ile yapılacak ödemelerde Türk lirasını kullanmaya başlayacaklarını açıkladı.

Rusya’nın en büyük borsası Moskova Borsası, bitcoin v.b. dijital para birimlerinin ticaretleri için altyapı hazırlamaya başladığını açıkladı.

Gerekli çalışmalar yapıldığı zaman, Moskova Menkul Kıymetler Borsası’nda dijital para birimlerinin alım satımı yapılabilecek. Hükümetten önceki günlerde de bitcoini yasal yapmak adına çalışmaların başlamış olduğu haberi gelmişti. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, kripto paraların dolaşımını düzenlemek adına yapılan gerekli kanun tasarısı üstünde çalıştıklarını açıklamıştı.

 

En Hızlı Kredi Kartı Veren Bankalar

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]