Tüketici Kredisi Hesaplama

1
Tüketici Kredisi Hesaplama

Tüketici Kredisi Hesaplama

Tüketici kredisi bankaların kredi hizmet seçeneklerinden en çok kullanılan kredi türüdür. Bankaların müşteri çekmek için birbirleri ile olan rekabetleri sonucu farklı kampanyalar ile tüketici kredisi vermektedir. Tüketici kredisi veya ihtiyaç kredisi olarak bankalar 48 ay vadeye kadar düğün, tatil, eşya, tadilat v.b. durumlar için kredi vermekte.

İhtiyaç Kredisinden İçin Kredi Notu Önemli midir?

Bankaya ihtiyaç kredisi için başvuru yapmanız durumunda bankalar ilk olarak sizin kredi notunuzu değerlendirmektedir. Kredi notu veya diğer adı ile Findeks raporunuzun olumsuz gözükmesi durumunda çekmek istediğiniz kredi tutarı verilmeyebilir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunuzun düşük veya yüksek olması kredi çekme talebinizi etkileyen en önemli kıstastır. Kredi notunun düşük veya yüksek olmasını etkileyen faktörler ise daha önce ve hala devam eden bankalarla çalışma durumunuzdur. Varsa mevcut kredinizin tutarı, ödeme düzeni, son 5 yıl içinde çekilmiş olan kredi varsa bunun ödeme düzeni, kredi kartınız varsa limiti ve aylık ödeme düzeni gibi durumlar kredi notunuzu etkileyen faktörlerdir. Kredi kartlarında aylık ödenen tutarın sadece asgari tutar olması dahi kredi notunuzu olumsuz olarak etkilemektedir.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusu yapacağınız banka sizlerden istedikleri bazı evraklar istemektedir. Belgelenebilir gelir durumu, oturduğunuz adres için ikametgah belgesi, TC nüfus cüzdanı fotokopisi, varsa ek gelirinizin belgesi gibi evraklar istemektedir. Eğer maaşlı bir çalışansanız ve maaşı aldığınız banka üzerinden başvuru yapacaksanız ek gelir belgesi dışında herhangi bir belge hazırlamanıza bazı istisnai durumlar dışında gerek yoktur.

İstediğim Tutarda İhtiyaç Kredisi Çekebilir Miyim?

İhtiyaç kredisi başvurularınızda çekmek istediğiniz kredinin onaylana bilmesi için öncelikle kredi notunuzun ve belgelenebilir gelirinizin uygun olması gerekmektedir. Yüksek tutarda çekeceğiniz kredi limiti için ek gelir, ipotek veya kefil göstererek de istediğiniz kredi tutarının çıkma ihtimalini arttırabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplama

[Toplam:0    Ortalama:0/5]