Trafik Sigortası ile İlgili Temel Bilgiler

1
Trafik Sigortası İle İlgili Temel Bilgiler

Trafik sigortası, araç sahibi olanların yasal olarak yaptırmak zorunda oldukları bir sigorta çeşididir. Bu yazımızda sizlere trafik sigortası ile ilgili az bilinen ya da yanlış bilinen bilgilerin neler olduğunu derledik.

 

Trafik Sigortasının Kapsamı

 

Günümüzde pek çok insan, trafik kazasında meydana gelen hasarda kendileri kusurlu olsalar dahi, tüm hasarı trafik sigortasının karşılaşacağını düşünmektedir. Halbuki yapılan yeni düzenlemeler doğrultusunda bu durum ortadan kalkmıştır.

 

Trafik sigortasında bulunan kaza ve hasar teminatları, meydana gelecek tüm kazaları karşılamamaktadır. Yani teminatların önceliği kazalardır. Kaza teminatları dışında; sakatlanma, vefat veya sağlık masraflarının her bir kaza için limiti bulunmaktadır ve her kazayı sigorta karşılmamaktadır.

 

Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik Sigortası İle İlgili Temel Bilgiler

Banka ve sigorta şirketlerinin sunduğu sigorta paketlerinde belli başlı teminatlar vardır ve bu teminatlar sigorta başvurusuda bulunan herkes için geçerli olmaktadır. Fakat trafik sigortaları için bu durum söz konusu değildir.

 

Trafik sigortası, Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası kapsamında değerlendirilmektedir. Ayrıca her sigorta şirketinin uyguladığı trafik sigortasıda farklılık göstermektedir.

 

Trafik sigortasının fiyatının hesaplanması; sigorta sahibi olmak isteyen kişinin yaşına, cinsiyetine, ehliyet sınıfına, iline ve kaç senelik sürücü belgesine sahip olduğuna göre değişebilmektedir.

 

Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Kasko sigortası, yalnızca kendinizi ve aracınızı güvence altına almak için yapılır. Oysa trafik sigortası; oluşabilecek kaza durumlarında her iki tarafın da kaza ve hasar durumlarını güvence altına almaktadır.

 

Trafik sigortasını yaptırmak yasal olarak zorunlu iken, kasko yaptırmak zorunlu değildir ve sizin isteğinize bağlıdır. Kasko sigortası sizin isteklerinize ve sigorta şirketinin size sunacağı cazip alternatiflere dayanırken, trafik sigortasının herkes için geçerli olan belirli teminatları vardır.

 

Trafik Sigortasının Geçerlilik Alanı Neresidir?

 

Trafik sigortasının teminatları dünyanın her yerinde geçerli değildir. Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası sadece yurt içinde geçerli olmaktadır. Eğer siz devamlı yurt dışında araç kullanıyorsanız ve sigortanızın yurt dışında da geçerli olmasını istiyorsanız; ek ödemeler yapıp ek teminatlar isteyerek trafik sigortanızı yurt dışında da işleme koyabilirsiniz.

 

Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Hasarı Karşılar mı?

Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Hasarı Karşılar mı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]