Tether Kaybedilince Ne Olur?

1
Tether Nedir? Kaybedilince Ne Olur?
Tether Nedir? Kaybedilince Ne Olur?

Tether ile ilgili olarak kripto dünyasında giderek artan bir endişe seviyesi var ve bunun tamamen teminatlandırılmış olup olmadığı konusunda çeşitli spekülasyonlar dolaşıyor.

Bilmeyen kişiler için Tetheri (USDT), $ 1 değerine “bağlanmış” olan bir şifreleme yüzdesidir. Tahmin edildigi gibi, yatirim yapan her dolar için 1 “USDT” yatirimciya verilir. Böylelikle, her USDT banka hesabında tutulan gerçek bir dolar ile desteklenir. Tetherekibi ile dünyanın en büyük şifre bozulma alışverişlerinden biri olan Bitfinex’i çalıştıran ekip arasında yakın bir ilişki olduğunun belirtilmesi gerekiyor. “Yakın ilişki” durumu tam olarak tanımlamıyor. Bitfinex’i sahibi ve çalıştıran bazı insanların Tether’a da ortak olması bu çelişkiyi körüklüyor.

Geçen yıl Bitfinex, fiat’ı tevdi etmek isteyen veya fiat’a nakit vermek isteyen herhangi bir kullanıcı için önemli bir sorun olan bankacılık ortaklarına erişimini kaybetti. O zamandan beri, Bitfinex, dolar cinsinden işlem yapmanın bir yolu olarak Tether’a oldukça bağımlıydı.

Tether kaybedilirse ne olur? Tether Çöküşünün Sonuçları

Tether’ın çözücü olup olmadığı konusunda yapılan tartışmalar kadar, çözücü değilse sonuçların ne olacağı da çok fazla olmuştur. Bazıları, Tether’ı bir ticaret çifti olarak kullanan borsaların çökmesine neden olan bir senaryo öngörüyor. En kötü senaryoda, bu, son birkaç yıldır gördüğümüz kripto boğa hareketinin sona ermesine yol açabilir.

Diğerleri, böyle bir çöküşün gerçekten Bitcoin ve Ethereum fiyatını yukarı çekebileceğini düşünüyorlar. İnsanların Tetherde bir yükselme varsa, Tetherleri gerçek dolarlara dönüştürmek yerine, diğer kripto paralarını almak en kolay yol olabilir. BTC ve ETH’ye (ve USDT’ye karşı ticaret yapan diğer bozuk paralara) olan talebi artıracaktır.

Çözümler

Uzun vadede, güvenilir, merkezi olmayan borsaların bunu yapacağına inanılıyor. Bu nedenle bu tür bir senaryo asla gerçekleşmeyecek. Kuşkusuz Dexes’le bile birisinin bir jeton oluşturması ve bunun bir dolarla desteklendiğini iddia etmesi ve bir Dex’te listelenmesi mümkündür ancak eğer böyle olsaydı risk altındaki insanlar olurdu. Bu arada, mevcut kripto ekosisteminde Tetherın yaklaşık 2 milyar USDT olduğu acil problemi çözmez ve eğer kesirli rezerv üzerinde çalışıyorsa bu ciddi sorunlara neden olabilir.

Forex Swap Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]