Tarım Kredisi Nedir? Kimler Alabilir?

0
Tarım Kredisi Nedir? Üretim Kredisi Nedir? Yatırım Kredisi Nedir?
Tarım Kredisi Nedir? Üretim Kredisi Nedir? Yatırım Kredisi Nedir?

Tarım Kredisi Nedir?

Türkiye Cumhuriyet’i tarım ülkesi olarak da bilinen bir ülkedir. Tarımın ülke ekonomisinde ki yeri çok büyüktür, devletimiz de bu getiriyi arttırmak için çiftçimize birtakım kredileri sağlıyor. Bu şekilde çiftçi verimi, çiftlik sahasını, kullandığı teknolojiyi geliştirip ürünleri üzerinden en fazla verimi almasını sağlamaya çalışıyor.

Tarım Kredisini Kimler Alabilir?

Ülkemizde tarım sektörüne yatırım sınırsız denilebilecek niteliktedir. Bu yüzden çiftçilikle uğraşan her birey ilgili yerlere başvurularını yaparak tarım kredisi almaya hak kazanabilirler.

Tarımsal Üretim Kredisi Nedir?

Tarım kredileri çiftçiye tarımsal faaliyetlerini gerçekleştirirken kolaylık sağlaması için verilen kredi türüdür. Kredinin miktarını belirlerken çiftçinin hasat zamanı, gübreleme zamanı, sulama zamanı gibi çeşitli faktörler etkili oluyor. Tarım kredisi alan bir çiftçinin krediye yaptırabileceği en fazla vade sürresi 18 aydır.

Tarımsal Yatırım Kredisi Nedir?

Çiftçilikle uğraşan bireylere işlerini büyütebilmesi için verilen kredi türüne denir. Bu krediyi alabilmek için çek, senet veya ipotekleme işlemini uygulanır. Bu krediyi alan kişiler en fazla vade yapabileceği süre 60 aydır.

Seracılık Kredisi Nedir?

Seracılıkla uğraşan çiftçi bireylerin ilaçlama, gübreleme, tohum alımı gibi faaliyetlerinin karşılanabilmesi için oluşturulmuş kredi türüdür. En fazla vade süresi 12 aydır.

Sera Yapım Kredisi Nedir?

Seracılık kredisinde birtakım şeyler karşılanmıyor. Bunlardan bazılar sera yenileme, yeni sera oluşturma vb. Eğer bu gibi bir ihtiyacınız varsa sera yapım kredisine başvurabilir ve 60 aya kadar vade yapabilirsiniz.

Besicilik Kredisi Nedir?

Hayvancılık işi ile uğraşan çiftçilerin bakım, yem, ilaç gibi ihtiyaçlarını giderebilmesi açısından oluşturulmuş kredi türüdür. En fazla vade süresi 18 aydır.

Hayvan Alım Kredisi Nedir?

Çiftçilikte hayvancılığını geliştirmek isteyen bireylere verilen kredi türüdür. Çiftçinin hayvan alımı konusunda büyük kolaylık sağlar. En fazla vade süresi 60 aydır.

Tarım Kredi Kooperatifi Tarafından Hangi Krediler Verilir?

Bunların yanında tarım kredisi kooperatifin çiftçiye sağladığı birtakım krediler mevcut. Bunlar genel ihtiyaç kredisi, tohumluk kredisi, gübre kredisi, akaryakıt kredisi, ilaç kredisi, tarım araç-gereç kredisi, hayvancılık donatma kredisi, sulama kredisi şeklinde ayrılmaktadır. Bu krediler de bulunan limit en az genel şahıslar da olup 50.000TL ile sınırlandırılmıştır.

 

Tüketici Kredisi Hesaplama

[Toplam:0    Ortalama:0/5]