Swift Kodu Nedir?

0
swift-kodu

Swift Kodu İle Yurtiçinde aynı banka altındaki hesaplar birbirine hesap numarası ile havale ve farklı bankalardaki hesaplar arasında ise eft yoluyla para transferi gerçekleştirmek mümkündür. Peki, yurtdışında bu transfer nasıl yapılır. Buna karşı üretilen bir çözüm olarak swift işlemi burada devreye girmektedir.

 Swift Kodu Ne Demektir?

Swift kodu, harf ve rakamlardan oluşan ve on bir hane olarak tasarlanan bir koddur. Belçika’da Kurulu kısa adı SWIFT olan bir kuruluş tarafından geliştirilmiştir. Böyle bir kodun türetilmesindeki ana gaye uluslararası çapta gerçekleşen para trafiklerinde yaşanması muhtemel birtakım karışıklıklar ve yanlışların önüne geçme düşüncesidir. Ayrıca para alım ve gönderimlerinde işlemin tarafı bankaların kimliğinin şüpheye yer vermeyecek şekilde açık olması sağlanmış olur. Böylece bir problem yaşanıldığında problemi çözmesi gerekli taraflar belirli hale gelir. Bunun bölgesel veya kıtasal değil de dünya çapında uluslararası olarak düzenlenmesinin de farklı uygulamaların önüne geçmeyi, uygulamada tekliği ve pratikliği sağlamayı amaçladığı düşünülebilir.

Swift Kodu Nedir?

 Swift Kodunun Mantığı Nedir?

Oluşturulurken birden fazla değerin yer alması gerektiği düşünülerek hareket edilmiş olan swift kodunun belli bir dizilim tarzı vardır. Bu algoritmanın nasıl dizayn edildiğini açıklamadan önce bir banka swift kodu üzerinden anlatmak konuyu daha belirgin kılabilir. Örneğin, turkland bank tbank bankası swift kodu kaç? Bunun cevabı TBNKTRIS034. Bu bilgiye internetten kolaylıkla ulaşılabilir. Bu kod üzerinden bakıldığında ilk olarak banka adından başlamak gerekir. Çünkü hanelerden ilk dördü kodun sahibi olan bankanın isminin belirlenmiş şekilde kısaltılmasından meydana gelir.

Daha sonra gelen iki hane ülkeler arasında kabul edilmiş uluslararası standartlarca belirlenen ülke kodlarından oluşur. Örneğin bu banka Türkiye’de hizmet veriyor ise bu kod TR olacaktır. Geriye iki hanelik ve üç hanelik iki kısım kalıyor. Bunlar ülkeden sonra il veya bölgenin hangisi olduğunu ve swiftin bankanın hangi şubesince gerçekleştiğini belirtmektedir. Türkiye örneğinden hareket edersek bu il İstanbul olabilir. Bu halde şube için IS ifadesi kullanılacaktır. Son üç hane ise şube tanımlanması için bankalar tarafından tercihen kullanılmaktadır.

Bir Önceki Yazımız : Finansman Kaynakları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]