Spor Faaliyetlerinde Verilen Madalyalar ve Değerleri

0
spor faaliyetlerinde verilen madalyaların değerleri 2019

Dünya genelinde birçok noktada insanların kendi aralarında mücadele etmesi sonucu ortaya yarışmalar çıkmıştır. Bu yarışmaların sonucu olarak diğerlerinden üstün olan kişiler belirli bir derecelerle numaralandırılır. Bu değerlendirilme sonucu olarak sporculara madalyalar verilir. Bu yazımızda ise spor faaliyetlerinde verilen madalyalar ve değerleri hakkında sizlere birkaç bilgi vereceğiz.

Herhangi bir branşta yer alan organizasyonlar içerisinde başarılı sonuçlara sahip olan sporculara verilmektedir. Herhangi bir olimpiyat, şampiyona ya da kış oyunları içerisinde verilecek olan bu tip madalyalar; altın, gümüş ve bronz olarak üç şekilde gündeme gelmektedir. Turnuvalar içerisinde birinci gelen sporcuya altın, ikinciye gümüş üçüncüye ise bronz madalya takdim edilmekte olup; bu tip bir ödül sistemi de global olarak hayata geçirilmektedir. Bu sistem her organizasyon dahilinde de bu tip bir ödüllendirilme de gündemde yer alacaktır.

Altın Madalyanın Değeri ve Ağırlığı

412 gram olarak belirlenen altın madalyanın sadece %1.34 oranı som altın olarak bilinmektedir. Yani yaklaşık olarak 5.5 gram gibi bir som altın içerdiği de söylenebilmektedir. Bunun dışında içerisinde az miktarda bakır da bulunan altın madalyaların maddi açıdan değeri ise 3500 TL civarı olarak belirlense de manevi açıdan başarıyı ifade ettiğinden ötürü oldukça önemli bir unsur olarak da değerlendirilmektedir. Sporcuların bu tip madalyaya ulaşması için de herhangi bir organizasyonu ilk sırada tamamlaması yeterli olacaktır.

Gümüş Madalyanın Ederi ve Ağırlığı

Herhangi bir spor branşı dahilinde yapılan organizasyonlar içerisinde yer alacak olan sporcuların söz konusu turnuvayı ikinci bitirmesi halinde gümüş madalya ile ödüllendirilmesi söz konusu olacaktır. Gümüş madalyaların %92’si saf halde bulunmakla beraber geriye kalan %8’lik kısmı ise bakır olarak belirlenmiştir. Piyasa içerisindeki ederi de 900 TL gibi bir miktar olarak öne çıkan gümüş madalyalar; ağırlık olarak da 412 gram olarak belirlenen unsurlar olarak kabul görmüştür.

Bronz Madalyanın Ederi ve Ağırlığı

Olimpiyatlar, kış ya da yaz oyunları, üniversite spor oyunları, kıta ya da global şampiyonalar dahilinde dağıtılan ve bireysel ya da takım sporları dahilinde gündeme gelecek olan ödüller içerisinde bronz madalya ögeleri de yer almaktadır. Bu tür turnuvaları üçüncülükle bitiren ekip ya da kişilere takdim edilen bronz madalyaların %97’lik kısmı bakırdan %3’lük parçası ise çinkodan meydana gelmektedir. Bronz madalyanın maddi değeri ise 35 TL olarak biçilmiş olup; oldukça düşük bir ederi vardır. Spor faaliyetlerinde verilen madalyalar ve değerlerini sizler için bu yazımızda kaleme aldık.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]