Solucan Gübresi Nedir? Neden Solucan Gübresi?

1
Solucan Gübresi Nedir?

Evet değerli okurlar, hepimizin ilk duyduğunda oldukça merak ettiği solucan gübresi konusuna değineceğiz. Solucan gübresi nedir, solucanlar koskoca evrende nasıl bir form içinde yer alırlar ve solucan gübresinin tercih edildiği yerlerde ne gibi faydalarla karşılaşırız, bunlardan bahsetmek solucangübresi tercih etmek isteyenler için etkili olacaktır.

 

Hayvanlar Âleminde Solucan ve Solucan Gübresi

Solucan Gübresi Nedir?

Bilindiği üzere yeryüzünde oldukça eski bir tarihe sahip olan canlılardan biri de solucanlardır. Solucanlar toprak altında yaşamlarını devam ettirdiği gibi, milyonlarca yıldır maruz kalmış oldukları patojenlere karşı da oldukça sağlam bir bağışıklık sistemine sahipler. Solucan gübresi ise diğer gübre çeşitlerinden farklı olarak kullanıldığı yerlerde ekilen meyve ve sebzelerin ve kullanıma açık diğer bitkilerin dayanıklılık kalitesini arttırmaktadır. Aynı zamanda kök ve kök çevresinde yer alan hastalıklara karşı dirençli bir organik gübredir.

 

Çiftçilerimiz, büyükbaş ve küçükbaş hayvan gübresinden yararlandığı için, solucan gübresi onlara biraz uzak gelebilir. Fakat hasatların bereketli, sağlıklı ve organik üretim olması için ülkemizde son birkaç senedir yaygınlaşan solucan gübresine oldukça ihtiyaç var. Neden solucan gübresi diye soracak olursanız ona da şu şekilde açıklık getirebiliriz;

 

Patojenlere Karşı Direnç Sağlıyor

 

Solucanlar sindirim sisteminde ve üzerlerinde yer alan, diğer taraftan da onları koruyan vücut sıvılarını gübrelerine aktarır. Aktarılan bu gübre, bitkilerde daha önce bahsettiğimiz patojenlere karşı direnç oluşturur.

 

Nitekim solucanların sindirim sisteminde pek çok bitkiye fayda sağlayan mikroorganizmalar vardır. Bunun yanısıra azot fikse eden bakteriler ve antibiyotik etkisi yaratan doğal büyüme hormonları, mikorizal mantarlar gübreye geçer ve bu şekilde bitkiler hızlı bir şekilde büyüyerek sağlığından hiçbir şey kaybetmez, aksine ortaya organik ve sağlıklı besinler çıkar.

 

Yüksek Değer Taşıyor

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi yüksek değer taşıyor değerli okuyucular, peki solucan gübresinin yüksek değer taşımasının içeriğinde ne yatıyor? Yüksek değere sahip olmasının ana sebeplerinden bir tanesi bitki besin elementlerinin çözünmüş olması ve bitkilerin bundan hemen yararlanabiliyor olmasıdır.

 

Solucan gübresi bitki gelişimi için belki de diğer gübrelerin içeriğinde bulamayacağınız pek çok organik bileşiği içinde taşır. Bakteri ve funguz gibi yararlı mikroorganizmaları içerir. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurduğumuz zaman solucan gübresinin biyolojik gübre olarak değerlendirildiğini söyleyebiliriz.

Tarımsal Üretim ve Kalkınma

Tarımsal Üretim ve Kalkınma

[Toplam:0    Ortalama:0/5]