SMS ile Kredi Başvurusu Yapılabilen Bankalar

0
SMS ile Kredi Başvurusu Yapılabilen Bankalar
SMS ile Kredi Başvurusu Yapılabilen Bankalar

Teknolojinin son ürünlerini kullanmaya özen gösteren ve SMS ile kredi başvurusu yapılabilen bankalar şubeye gitmeye gerek bırakmadan kredi vererek “müşteri kapma” yarışına girmiştirler. Bunun için bankaların kendilerine ait (genelde 4 haneli) numaralara ihtiyaç duyulan kredi tutarı, TC kimlik numarası gibi bazı bilgiler girilerek gönderilir. Gelen cevap olumlu ise gelir durumunu gösteren belge ya da belgeler ile diğer belgeler toparlanarak şubenin yolu tutulur. Kimi bankalar ise şubeye gitmeye gerek kalmadan kredi çekecek şahsın evine, işyerine gelerek evrakları doldurtup imzalattırmaktadır. Bu da şubesiz bankacılık konusunda müşteri memnuniyeti odaklı bir uygulamadır. Talep edilen tutar ile gelir arasında orantılı bir ilişki olması önemlidir.

SMS ile Kredi Başvurusu Yapılabilen Bankalar ve Süreç

Şubeye giderek sıra beklemeye gerek kalmadan SMS ile kredi başvurusu yapılabilen bankalar şubesiz bankacılıkta bir adım önde olan finans kurumlarıdır. Aylık düzenli gelir ve yüksek kredi notu kredi kadar, kredinin faiz oranının da belirlenmesinde büyük rol oynar. Yüksek gelir ve kredi notu, düşük faiz anlamına gelir. Vade oranı da bu faktörlerden etkilenir. SMS ile yapılan ön başvuruyu inceleyen bankalar, müşterinin krediyi geri ödeme gücünü değerlendirerek faiz oranına, vadeye ve kredi tutarına karar verir. Ödeme gücü düşük ve kredi notu yeterli değilse banka teminat olarak kefil ya da ipotek konulabilecek nitelikte gayrimenkul gösterilmesini isteyebilir.

SMS ile Kredi Başvurusu Yapılabilen Bankalar ve Prosedür

Kimi bankalar ihtiyaç kredisi talebini SMS ile almamakta, müşterileri konut ya da taşıt kredisine yönlendirmektedir. Kimileri ise sadece ihtiyaç kredisine SMS ile kredi başvurusu yapılabilen bankalar olarak diğer krediler için şubeye ya da internet şubesine yönlendiriyorlar. Bu sırada kullanılan SMS’ler müşterilerin kısa mesaj hakkından düşülmekte, SMS paketi olmayanların ise faturalarına SMS bedeli yansıtılmaktadır. Mesaj atılacak numara ise her banka tarafından ayrı olarak belirlenmektedir. 5030, 5724, 1953, 3280, 4425, 4411, 4747 gibi numaralar bazı bankaların SMS kullanarak krediye başvururken belirlediği numaralar arasındadır. Kısa mesajla yapılan başvurular incelenerek, olumlu veya olumsuz dönüş yapılmaktadır.

 

Önceki Yazımız : Sicili Bozuk Olan Esnafa Kredi Kartı Veren Bankalar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]