Sicil Affını Uygulayan Bankalar Listesi

0
Sicil Affını Uygulayan Bankalar Listesi
Sicil Affını Uygulayan Bankalar Listesi

    Sicil affını uygulayan bankalar listesini yazımızın devamında sizlere detaylı bir şekilde sunacağız. Geçtiğimiz dönemde bankalara bulunan borçları yüzünden kara listeye düşen, sicili bozulan kişiler için kredi sicil affı yasası çıkmıştı. Fakat bu affın yürürlüğe girmesinin ardından belirli bir süre geçmesine rağmen halen çoğu banka bu affı uygulamaya koymamıştı. Bu sicil affını sadece ticaret ile uğraşanlar değil tüm herkesin kullanabileceği Resmi Gazete’de yayımlanarak detaylı bir şekilde açıklanarak yürürlüğe girmişti. Sicil affı için bu yasa bazı şartları kişiden istiyor bu şartları yerine getirenlere ise sicil affından yararlanma imkanı tanıyor. Belirttiğimiz bu yasa ile sicili temiz hale gelen kişiler bu sicil affını uygulamaya koyan bankalar ile kısa sürede iletişime geçerek başvurularının neticesinde kredi alıp alamayacaklarını öğrenebilirler. Yukarıda anlatmış olduğumuz bu sicil affını uygulayan bankalar genelde kamu bankaları olarak hizmet veren Vakıfbank ve Ziraat Bankası olmaktadır. Sicil affını uygulayan bankalardan kredi almak isteyen vatandaşlara öncelikle KKB risk değerlendirmesi yapılmalıdır.

Sicil Affını Uygulayan Bankalar

Sicil Affını Uygulayan Bankalar Listesi
Sicil Affını Uygulayan Bankalar

Sicil affını uygulayan bankalar listesi açık halde mevcut değildir. Böylelikle yapmanız gereken işlemler herhangi bir bankanın başvuru kanalına müracaat ederek veya aynı anda müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek sicil affı uygulamasını yürürlüğe koyan bankaların hangi bankalar olduğunu öğrenebilirsiniz. Şunu da belirtelim ki sicil affından faydalanmış olsanız bile bazı bankalar size kredi vermeyebilir çünkü sadece sicil affı ile temizlenmiş olmanız bankalardan kredi almanız için yeterli olmayabilir.

 Hemen hemen bütün bankalar vatandaşların geçmişteki KKB kayıtlarını silmedikleri ve bunları sakladıkları ve sizin sicil affınızdan ziyade bu değerlendirmeyi dikkate aldıkları için bankalar size kredi verip vermeme konusunda imtiyazlı bir tutum sergileyebilirler.

 Sicil affını uygulayan bankalar kendilerine kredi başvurusunda bulunan kişilerin öncelikle kredi notlarına bakar ve ardından yaptığı risk değerlendirmesi ile gerekli gördüğü durumlar da teminatlara da bakarak kredinizi onaylayıp onaylamayacağına karar verir.

 Bu saydığımız sebeplerden ötürü sicil affını uygulayan bankalar kredi vermek için yalnızca sicil affından yararlanmanıza değil kendi bünyesinde bulunan geçmiş dönem kayıtlarınızı da oldukça dikkate aldığından kredi almanızı zorlaştırabilir.

 

Önceki Yazımız : Çek Kırdırma Komisyonu Ne Kadar?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]