Serbest Piyasa Ekonomisi Gerçek Mi?

1
Serbest Piyasa Ekonomisi Gerçek Mi?

Serbest Piyasa Ekonomisi Gerçek Mi? sorusunun cevabı aslında bakış açınıza bağlıdır. Dört sayısı gerçekten var mı peki sizce?

Dört Gerçek Mi?

Hayır dört sayısı gerçek değil fakat emin miyiz bundan? Eğer bir pastayı alıp 4 parçaya böldükten sonra o parçalardan birini 2’ye bölersem 5 parça pasta mı elde etmiş olurum? Veya elimde 3 parça ve onlardan daha küçük dilimlenmiş iki parça olursa? Pastanın yerine elimizde 4 lira olduğunu varsayalım. Bu liralardan birini ikiye ayırırsam 5 liram mı olur benim? Ya da diyelim 4 şarkı var elimizde onları kesintisiz çaldığımızda gerçekten 4 şarkı mı çalmış oluruz?

Ya Geometrik Şekiller?

Peki ya daireler? Onlar gerçek mi peki? Düz bir kâğıda bir daire çizmenizi istesem muhtemelen yapamayacaksınız. Çizdiğiniz tüm halkalar kusurlu olacaktır. Çizdiğiniz halkalar bir daireye çok yakın olabilir fakat yakından bakıldığında çizdiğiniz şeklin bir halka olduğunu söyleyemeyeceksiniz.

Ülke Yasaları ve Kurallar?

Peki ya yasalar? Onlar gerçek mi sizce? İnsanlar genellikle yasalara uymaktadır. Aslına bakarsanız insanların birçoğu yasalara uymak zorunda bırakılıyor fakat yasalar gerçekten var mı? Yasalara karşı gelmenin önünde hapis ya da para cezasının dışında herhangi bir engel yoktur.

Ülke Kavramı Peki?

Peki ya ülkeler? Örnek verecek olursak Almanya gerçek mi? Tamam Almanya’nın üzerinde bulunduğu toprak parçası tüm ögeleri ile birlikte gerçektir. Bunun yanı sıra kendini Alman olarak gören ve o toprak parçası üzerinde yaşama hakkı olduğunu iddia eden de bir grup mevcuttur fakat Almanya gerçek midir? Nihayetinde bugün Almanya olarak adlandırdığımız kara parçası, 1908’deki Almanya ile bir değildir. Hükümetler ebetteki farklıdır o halde iki ülkenin aynı ülke olduğundan nasıl emin olabiliriz?

Peki Neden Bu Soruları Sordum?

Çünkü serbest piyasa ekonomisi de tüm bunlar gibi bir kavramdır. Diğer tüm kavramlarda olduğu gibi, serbest piyasa ekonomisi kavramı gerçek dünyayı anlamamız için kullanılan bir metafordur. Fakat gerçek dünya, bizim kullandığımız bu metaforlardan daha kirli bir olgudur. Kullandığımız metaforların pek azı gerçek dünyayı tam anlamıyla yansıtır.

Her zaman gerçek dünyayı anlamak için doğru metaforları kullanıp kullanmadığımızla ilgili tartışmalar olacaktır. En basit metaforlar olan sayılar bile uygulamada zaman zaman başarısız olabilmektedirler. Sonuç olarak metaforlar gerçek dünyayı anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Sıra Geldi Serbest Piyasa Ekonomisi

Serbest piyasa kavramı ekonomide tam anlamıyla tanımlanmamıştır. Serbest piyasa ekonomisi, malların ve servislerin gönül bir şekilde ve hükümet müdahalesi olmadan takasının yapıldığı bir toplum yapısını ifade eder. Serbest piyasa ekonomisinde fiyatlar, merkezi planlamacılar tarafından değil arz ve talep tarafından belirlenir.

Peki serbest piyasa ekonomisi gerçekten mevcut mudur? Dairelerin, ülkelerin ve sayıların var olduğu bakış açısında serbest piyasa ekonomisi de vardır diyebiliriz. Gerçek dünyada ekonomide olan serbest piyasa ekonomisi kavramına çok benzeyen bir kavram mevcuttur. Eğer kavramlara çok yakından bakarsanız, ne kadar karmaşık olduklarını ve mükemmel olmadıklarını görürsünüz.

Çin Ekonomisi Hakkında 5 Bilgi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]