Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

1

Senet borcu ödenmezse ne olur sorusu, son zamanlarda birçok borçlunun merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Öncelikle senet adı verilen belgenin ne anlama geldiğinden bahsetmek istiyoruz. Kişilerin, ödemekle yükümlü olduğu bir para borcunun güvence altına alınabilmesi için belirli vade aralıklarla ödeneceğini taahhüt eden bir belge türüdür.

Belirli bir vade sayısı üzerinden senetle borç alan kişiler, ekonomik durumlarından ötürü senet borcu ödenmezse ne olur konusunu merak etmekteler. Birçok kişi senedin yasal bir belge olmadığından dolayı yaptırımı bulunmaz diye düşünmektedir. Oysa; ciddi bir evrak olan senet, ödenmemesi durumunda borçlu kiş üzerinde ciddi yaptırımlar meydana getirmektedir. Bu nedenle üzerine imza attığınız her senedi ödeme yükümlülüğüne sahipsiniz.

Senet Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet borcu ödenmezse ne olur sorusu için öncelikle borçlu kişilerin biraz endişe duymalarını söyleyebiliriz. Alacak kişi, belirttiği süre zarfı içerisinde borçlu kişiden alacağını tahsil edemez ise icra başlatma hakkına sahiptir. Bu durum, tamamen senet sahibi ile alakalı bir durumdur. Senet sahibi olan taraf eğer kurumsal bir şirket ise avukatlar aracılığı ile hiç beklemeden icra işlemi başlatabilir. Bazı kişiler ise borçlunun durumunu bilmesinden dolayı ödeme konusunda biraz esnek süreler tanımlayabiliyor.

Senet borcu ödenmezse ne olur sorusu için ilk etabın icra ile başlatılacağını dile getirmiştik. Senet sahipleri, alacaklar ile doğrudan uğraşmayıp tahsilatın avukatlar aracılığıya yapılmasını uygun görürler. İcra yolu ile tahsil edilen senet borcu içerisine alacaklı kişinin yapmış olduğu masraflar ve avukat ücreti de dahil edilmektedir. Avukatlar, ilk etapta senet borcu olan kişi ile uzlaşma yoluna gitmektedir.  Borcun ödenebileceği süre, taksitli ya da kredi katı üzerinden ödenip ödenemeyeceği bu görüşmeler ile netleştirilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi avukat ile borçlu arasında bir uzlaşma meydana gelmez ise artık mahkemenin acılacağını belirtmek istiyoruz. Mahkeme, icra konusunda öncelikle evinizde bulunan, değerli eşyalardan tahsil işlemi başlatılmasını belirtecektir. Gerekli tutar karşılanmaması durumunda ise kişinin düzenli gelirinin 1/4’üne haciz getirilecektir. Bir kişinin maşının %25’in den fazlasına haciz işlemi uygulanmamaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]