Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasındaki Fark Nedir?

0
Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasındaki Fark Nedir?
Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasındaki Fark Nedir?

Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasındaki Fark Nedir? Söz konusu aksesuar olduğunda hem sarı altın hem de beyaz altın kadınlar arasında popülerdir. Teknik olarak her ikisi de altın madeni olsa da görünümlerindeki bariz farklar dolayısıyla hangi tür altını seçeceğimiz konusunda kararsız kalırız.

Sarı Altın İle Beyaz Altın Arasında Ayar Farkı Var Mıdır?

Altında ayar demek altının saflığını ifade etmek için kullanılır. Aynı zamanda karat da denilen bu kavram altın işlenirken oluşturulan alaşımın saflığını ifade eder. Örneğin 24 ayar altın tamamen saf altın iken kolye ve yüzüklerde kullanılan altın 14 ayardır. Yani çoğu takının 24’de 10’u diğer metallerden oluşur. Sarı ve beyaz altın arasındaki tek fark ise saflık olarak değil, işlenirken kullanılan alaşımda bulunan diğer metallerden kaynaklanır. Sözün özü 14 ayar olduğu söylenen beyaz altın ve sarı altın takılar arasında hiçbir ayar farkı bulunmaz.

Beyaz Altının Sarı Altından Farkı Nedir?

Altın işlenirken alaşıma çinko karıştırılması ile beyaz altın elde edilir. Sarı altın ise alaşıma çinko yerine nikel ve bakır karıştırılmasıyla elde edilir. Altının doğal renginden dolayı çinko karıştırılmış alaşım hala sarımsı bir parıltıya sahip olur. İşte bu yüzden beyaz altın için yapılan alaşım işlenip takı haline getirildikten sonra kaplama yapılır. Bu kaplama işlemine rodaj denir. Rodaj işlemi sarı altın ile beyaz altını ayıran temel farklardan biridir.

Rodaj Nedir?

Rodaj, herhangi bir metalin rodyum elementi ile kaplanmasıdır. Çoğunlukla kuyumculuk sektöründe tercih edilen bu yöntem ile beyaz altın üretilebildiği gibi; sarı altını beyaz altına çevirmek de mümkündür. Bu işlem metalleri aşınmaya karşı korumasının yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Bunlardan ilki rodyum pahalı bir metal olduğu için işlemin maliyetli olması, diğeri ise rodyumun zamanla aşınıp kaplanan tabakanın alt kısmındaki sarımsı rengi göstermesidir.

Peki Sarı Altın Mı Yoksa Beyaz Altın Mı Tercih Edilmeli?

Beyaz altın, rodaj işlemine tabi tutulduğu için dayanıklılık olarak sarı altına nazaran daha iyidir. Çünkü sarı altın çizilmelere karşı dayanıklı değildir. Altında ayar arttıkça metal yumuşaklaştığından yüksek ayarlı altınlar daha dayanıksızdır. Yani her iki altın çeşidi de kendine göre dezavantajlara sahiptir. Pırlanta yüzüklerde pırlantanın parlaklığını göstermesi için beyaz altın daha fazla tercih edilir. Ancak alyanslar gibi sade yüzüklerde ise sarı altının daha fazla tercih edildiği söylenmektedir.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

[Toplam:9    Ortalama:2.1/5]