Sahte Parayı Merkez Bankası Alır mı?

2
Sahte Para'yı Merkez Bankası Alır mı?

Sahte para, merkez bankası hiçbir koşulda almaz çünkü sahte paranın üretim merkezi merkez bankası değildir. Merkez bankası, kendi basmış olduğu paralardan mesuldür. Merkezin basmış olduğu paralarda sorunlar oluşması dahilinde bankalar kanalıyla değiştirme yoluna gider ve sıkıntıyı çözümler.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte para, kağıt banknotlarda dokunma ve ultraviyole ışınlar yöntemi ile anlaşılmaktadır. Paraya dokunulduğu zaman kabarma hissi oluşmalıdır oluşmuyorsa sahtedir. Paranın arka kısmında bulunan şerit ışığa tutulduğunda renk değiştirebilmeli ve hologram folyo mevcuttur.

Veznelerde ve kasa başında çalışanlar genel olarak ultraviyole sistemi tercih ederler rahatlıkla paranın sahte olup olmadığını anlamak mümkündür. Sahte para için üretilen bir diğer anlama yöntemi de kırtasiyelerde rahatlıkla bulabileceğiniz renk özellikli kalemlerdir. Bu kalemlerle de hızlı ve rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Sahte Parayla Karşı Karşıya Gelen Vatandaş Ne Yapmalıdır?

Sahte para karşılaşan vatandaş ilk olarak aldığı kişiye iade etmeyi denemelidir. İade aldığı takdirde sorun yoktur ancak almayı reddettiği takdirde o zaman elinde bulundurduğu delilerle birlikte bulunduğu cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmalıdır.

Sahte parayı elinde bulunduran kişi, iadesini yapamamış ve bulunduğu yerde şikayet edebileceği bir yer mevcut değilse o zaman 155 polis imdat ya da 156 jandarmayı arayarak tutanak tutturabilir. Bunların hiçbirini yapmayan kişi sahte paranın başka suç aletlerine karışmaması için son olarak imha itmesi gerekmektedir.

Sahte Paranın Verdiği Zarar Nedir ve Ne Yapılmalıdır?

Sahte para, kişileri mağdur ettiği kadar ülkenin ekonomisini de alt üst etmektedir. Sahte paranın anlaşılması için piyasada dolaşmaması için öncelikle halkın bilinçlendirilmesi gereklidir. Sahtecilik konusunda bilinçlenen toplum büyük önem taşımaktadır. Kalpazanların yakalanmasında fayda saylayacağı gibi sahte paraların piyasaya sürülmesini engelleyerek ülke ekonomisine katkıda sağlanmış olacaktır.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]