Repo Nedir? Yatırım Araçları

0
Repo Nedir?

Bankalar aracılığı ile ilk kez yurt dışında ortaya çıkan repo, daha sonra ülkemizde de tercih edilmeye başlanmıştır. Repo nedir şeklinde sorulan sorularla daha fazla ilgi görmeye başlayan yatırım aracı kısa vadeli sabit getiriye dayanmaktadır. Belli bir bedelle banka tarafından satılan bu araç bir süre sonra tekrar bozdurulmaktadır. Vade sonunda faiz ve anapara alınmakta, böylece kısa vadeli olarak yatırımcıya getiri sağlanmaktadır.

 

Yatırım yapmak isteyen kişiler için birçok araç bulunmaktadır. Altın, döviz, hisse senedi, yatırım fonu ve repo bu araçlardan bazılarıdır. Kısa ve uzun vadeli olarak ayrılan yatırım araçları arasında yer alan repo, kısa vadeli yatırım aracı olarak kabul edilmektedir.

 

Repo Nedir?

Repo nedir sorusunun en net cevabı olarak, bankalar tarafından sunulan kısa vadeli yatırım aracı cevabı verilebilir. Diğer yatırım araçlarında olduğu gibi repo’da da belli bir alım – satım fiyatı bulunmaktadır. Bu alım – satım fiyatlarının değişimine göre kar veya zarar edersiniz. Ettiğiniz kar veya hesabınızdaki zarar direkt olarak yatırım hesabınıza yansıtılır.

 

Repo nedir, genel olarak zarar etmek istemeyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Kar – zarar durumu ortaya çıkabilse de repo ile zarar etme ihtimali oldukça düşüktür. Ekstrem durumlarda zarar edebilirsiniz ancak genel olarak repo yatırım aracında faiz + anapara kazancınız olacaktır.

 

Bu yatırım merkez bankasında, Takasbank aracılığı ile yapılmaktadır. Fiziki bir şekilde repo alışverişi yapılmaz. Bu da işlemlerin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlar. Bankaların yatırım hesapları aracılığı ile kolay bir şekilde repo alım satım işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu işlemi faiz oranı yüksek olduğu bir dönemde gerçekleştirebilirseniz sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.

 

Repo Yatırımı Yapmak

Repo Nedir?

Repo nedir sorularını soran yatırımcılar aynı zamanda repo yatırımı nasıl yapılır merak etmektedirler. Repo yatırımı yapmak istiyorsanız öncelikle bir yatırım hesabınızın olması gerektiğini bilmelisiniz. Bankanızdan yatırım hesabı açtıktan sonra repo yatırımı yapabilirsiniz.

 

Bunun için faiz oranlarını iyi takip etmeli ve yüksek faiz oranı olduğunda yatırım yapmalısınız. Sizin gerçekleştireceğiniz emir ile birlikte bankanız repo alım işleminizi başlatır ve işlem gerçekleştiğinde yatırım hesabınıza yansıtılır. Daha sonra belli bir vade sonunda repo ile kazanç elde edebilirsiniz. İlk etapta tecrübe kazanmak adına küçük yatırımlar yapıp daha sonra yatırımlarınızı arttırabilirsiniz.

 

Eğer faiz kazancı elde etmek istemiyor ve repo yatırımını tercih etmiyorsanız yatırım fonlarına yönelerek daha garanti bir yatırımı tercih edebilirsiniz. Repo yatırımı yapmak dışında yatırım hesabınızdan birçok fon türünü tercih ederek kazanç elde edebilirsiniz.

 

KARBON YAKALAMA ŞİMDİ EKONOMİK BİR KAZANÇ

KARBON YAKALAMA ŞİMDİ EKONOMİK BİR KAZANÇ

[Toplam:0    Ortalama:0/5]