Refinansman Nedir , Kredi Transferi Nasıl Yapılır?

0
Refinansman Nedir , Kredi Transferi Nasıl Yapılır?

Refinansman Nedir, Konut Kredisi Başka Bir Bankaya Nasıl Taşınır ?

Kullanılan kredi, o günün şartlarında avantajlı ve uygun olsada; değişen piyasa şartlarında size cazip gelmeyebilir. Bu durumda ‘’refinansman’’ devreye girer. Refinansman kullanılan bir kredinin, daha uygun fazi oranları ve ödeme şekilleri ile başka bir banka kredisi kullanılarak kapatılmasıdır. Bu sayede kişi, başka bir bankadan daha düşük faizle aldığı kredi sayesinde kredisini kapatmış ve yeni bankasına daha uygun şartlarda borçlanmış olur. Eğer bu işlemi başka bir bankadan krediçekerek değilde yine aynı bankanız daha uygun fazili bir kredisini kullanarak yaparsanız; yine işlem aynı olur ama adı ‘’yeniden yapılandırma’’ olur.

Konut Kredisi Başka Bir Bankaya Nasıl Taşınır ?
Konut Kredisi Başka Bir Bankaya Nasıl Taşınır ?

Örneğin; Akbank’tan aldığınız krediyi bir süre sonra daha uygun şartlar veren Finansbank’tan çekeceğiniz kredi ile kapatmanız REFİNANSMAN, Akbank’tan aldığınız krediyi bir süre sonra daha uygun şartlarda yine Akbank’tan çekeceğiniz kredi ile kapatmanıza da YENİDEN YAPILANDIRMA denilmektedir.

Refinansman yada yeniden yapılandırma durumunda mevcut banka ödemelerinde değişiklik olacağı için bir ceza vardır. Bu 36 aya kadar olan vadelerde %1, 36 ay üzeri vadelerde %2 ceza şeklindedir. Bazı bankalar daha düşük ceza oranı verebilir. Bu sadece bankanın insiyatifine kalmıştır.

Ödenen ceza dışında krediyi kapatacak olacağınız diğer banka tekrar bir konut eksperi yönlendireceği için bu da ayrıca bir masraf olacaktır. Sonrasında tapuda ipotek değişecektir, buda bir diğer masraftır. Bazı bankalar ekspertiz ücreti almayabiliyor.

Öncelikle refinansman yapmak istediğiniz bankayı belirleyip normal kredi çekiyor gibi ik başvuru evraklarını bu bankayada götürmelisiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra mevcut kredinizin bulunduğu bankadan kapama yazısı almalısınız. Kapama yazısı yeni çalışacağınız bankaya ulaştğında banka evinize eksper gönderiri. Eksper raporuda olumlu çıktığında diğer aşamayageçilir. Banka görevlileri ile tapuda konut üzerine 2. İpotek konulur. İpotek yapıldıktan sonra refinansman yapacağınız banka borcu kapatmak amaçlı ik bankanızdan güncel toplam borç yazısını ister. Toplam borç tutarı kadar banka kredi çıkarır ve bankaya transfer edip borcunuzu kapatır. İlk bankanız ipotek kaldırma yazısı veriri. Tapu bu yazı ile ipoteği kaldırır ve bu durumda yeni çalıştığınız bankanın 2. İpoteği 1. İpotek olarak değişir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]