Parite Nedir? Parite Çeşitleri Nelerdir?

0
Parite Nedir?

Günümüzde piyasa ve finans dünyası ile uğraşan kişilerin sıkça kullanmaya başladığı parite teriminin anlamı birçok acemi yatırımcı tarafından merak edilmekte. Parite kavramı yatırım araçlarında yol çizerken uzmanların sıkça kullandığı bir terimdir. Bunu biraz daha açmak gerekirse parite, döviz üzerinde yatırım yapıldığında iki farklı para biriminin adının geçmesi işlemine denmektedir. Paritelere farklı isimler verilmesindeki bir diğer faktör de para birimlerinin majör veya minör olmasıdır. Günümüzde birçok yatırım aracı vardır ve artık kuyumcular yerine borsaya yapılan yatırımın miktarı çok daha fazladır. Özellikle dövize yatırım yaparken karşınıza bu kavramı oldukça fazla sayıda çıkacaktır.

Parite Nedir?

Parite kavramı iki ülke parasının karşılıklı olarak değerlendirilmesi işlemine de denilebilir. Bu yüzden borsa ile uğraşan kişilerden sıkça duyulabilecek bir terim haline gelmiştir. Örnek verecek olursak Dolar/TL paritesi sözünü birçok yerde işitebilirsiniz. Pariteler arasında işlem hacmi olarak en yüksekte olan USD/EUR paritesidir. Bu iki para birimi arasında her gün çok sayıda işlem yapılmaktadır. Paritede öncelikli yazılan döviz ana para birimini ifade eder. Verdiğimiz örnekte USD ana birimdir ve USD birimindeki değişime göre alım yada satım kararı verilir.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Finans sektöründe toplamda 7 farklı majör para birimi bulunmaktadır. Bunun nedeni ise o ülkelerdeki piyasanın diğerlerine göre çok daha fazla hareketli olmasıdır. Bu 7 majör para biriminin bulunduğu ülkelerde piyasalar çok daha dinamik ve düzenli olarak yatırımcıların uğrak noktası olduğu için adeta merkez olarak kabul edilirler.

Parite Çeşitleri Nelerdir?
Parite Çeşitleri Nelerdir?te

USD/EUR Paritesi

Global olarak en çok işlem gören ve yatırımcılar tarafından sıkça tercih edilen paritenin çeşitlerinden ilkidir. Ülkemizde de popülerliğini korumaya devam etmektedir. Forex piyasasında tüm işlemlerin %85’lik kısmını bu döviz paritesi oluşturur. Bu yüzden de işlem hacmi her geçen gün artarak devam etmekte.

USD/JPY Paritesi

Ülkemizde Japon Yeni pek tanınmamış olsa da genel olarak baktığımızda oldukça fazla işlem hacmine sahiptir. Ayrıca bu paritede dalgalanmalar fazla olduğu için yatırımcılar tarafından da sıkça tercih edilmekte.

GBP/USD Paritesi

Bu paritenin değeri İngiltere ekonomisi tarafından belirlenmektedir. Paritenin değeri de oldukça yüksektir ve sıkça işlem görmektedir.

 

Baz ve Karşıt Döviz Nedir?

Baz ve Karşıt Döviz Nedir?

 

Altın Alınır Mı? Altın Fiyatları Artar Mı?

Altın Alınır Mı? Altın Fiyatları Artar Mı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]