Para Nasıl Yönetilir? Birikim Nasıl Yapılır?

0
Para Nasıl Yönetilir?

Para Nasıl Yönetilir?

Herkese Merhaba,

İlk Yazımızda Sizlere Paranın Nasıl Yönetileceğini,Nasıl Birikim Yapabileceğinizi Anlatmaya Çalışacağım.

Para artık hayatımızın olmazsa olmazıdır.Para için 8-10-12 saat çalışıyoruz,fakat çoğu zaman ay sonunu getiremiyoruz ve kredi kartına,yakınımıza veya başka bir yerlere borçlanıyoruz.Maaşımızı aldığımız hafta geçen aydan borçlandığımız yerleri ödüyoruz fakat maaşımızın bir kısmı yine aynı şekilde borçlarımıza giderlerimize gidiyor ve ay sonuna yine borç yapıyoruz.Hayatımız bu döngüyle devam ediyor.

Bu döngülere son vermek için,birikim yapmak için veya ev,arsa,araba v.s hedeflerimiz için gelirimizden fazla harcama yapmaktan kaçınmamız gerekiyor.

İlk gereken hedefimizi belirlemeliyiz.Hayatımızın hangi alanında olursak olalım hedefimiz olmadan ilerleyemeyiz.Hedefimizi belirledikten sonra hedefimizin bütçesini belirleyip aylık ne kadar ayırmamız gerektiğini hesaplamalıyız tabi bunu yaparken de aşağıdaki diğer giderlerimizi de hesaplamamız gerekiyor.

Para Nasıl Yönetilir?
Hedef Belirle

Hedefimize ulaşmak için planlama yapmalıyız.Hedefimiz için diğer giderlerimizi de hesaba katarak bir sonraki ay için hesap yapmamız gerekmektedir ki diğer ay fazladan ödeyeceğimiz yer çıkmasın.Bu hesabı yaparken de ne olur ne olmaz diye bir miktar parayı da ayırmamız gerekir.Bu şekildi yaptığımız zaman hem diğer ay zorlanmadan ay sonunu getirebiliriz hem de ne olur ne olmaz diye ayırdığımız parayı kullanmazsak bu parayı da birikim yapmamıza fayda sağlayacaktır.

Hedefimize ulaştığımız zaman hedefimiz için her ay ayırdığımız paranın değerlenmesi için yeni bir hedef belirlemeliyiz.Bu sayede paramızı sürekli değerlendirmiş oluruz.

Arkadaşlar bütün bunları yaparken zevklerimiz gelip geçici olduğu için öncelikte zevklerimiz için değil ihtiyaçlarımız için harcama yapmalıyız.Gereksiz harcamalardan kaçınmalıyız.

 

Arkadaşlar Bu İlk Yazımdı Umarım Faydalı Bir Yazı Olmuştur,Eksiklerim Olabilir Sizde Görüşlerinizi Bildirirseniz Hatalarımı Düzeltmemde Yardımcı Olabilirsiniz..

[Toplam:0    Ortalama:0/5]