Örtülü Ödenek Nedir? Örtülü Ödenek Ne İşe Yarar?

0
Örtülü Ödenek Nedir?

Örtülü Ödenek birçok kişi tarafından tam olarak bilinmeyen ve nasıl kullanıldığı anlaşılamayan bir kaynaktır. Tüm dünyada devletler tarafından kullanılan bu sistemi bir takım harcamaların gizli olarak yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

 

Her yıl hükümetlere, devlet başkanı veya devlet kurumlarına bütçe dışında verilen bir harcama imkânı olarak tanımlanabilir. Bu ödenekten faydalanarak harcama yapacak olan kişi veya kurumlar geniş bir harcama yetkisi çerçevesinde örtülü ödenekten faydalanabilir. Her ülke ve hükümet bu tarz bir sistem ile bazı işlerin gizlilik çerçevesinde gerçekleşmesini sağlayabilmektedir. Bürokratik engeller örtülü ödenek sistemi ile kaldırılmış ve yapılan harcamaların kontrol edilmesinin önüne geçilmiştir.

 

Örtülü Ödenek Kullanılma Amacı

 

Harcamaları her ülkede olabilir ve bunun gizli olup olmaması, denetlenmesi o ülkenin yasalarına bağlıdır. ABD’de örtülü ödenek harcamaları denetlenirken başka ülkelerde harcamalar gizli kalabiliyor.

 

Harcamaları için herhangi bir kurum veya meclisin onayı gerekmez. Bu da rahat ve kolay bir şekilde harcamaların gerçekleşmesini sağlamaktadır. Kişisel ve ailevi amaçlar için kullanılamayan örtülü ödenekler genel olarak devletin ve devlet kurumlarının menfaatine kullanılmakta, gizli kalması gereken konularda harcamaların rahat bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. harcamaları denetlenemez ve onay alınmadan gerçekleştirilebilir.

 

Kullanım Alanları

Örtülü Ödenek Nedir?

Belli başlı harcamaların irdelenmesinin önüne geçmek veya gizli kalması gereken işler için kullanılmaktadır. Devlet’in menfaati için kullanılan örtülü ödeneğin kapsamı oldukça geniştir.

 

Gizli gerçekleştirilmesi hedeflenen istihbarat çalışmalarında, çeşitli stratejik teçhizat alımında, silah ve diğer satın alınan materyallerde  kullanılabilmektedir. Diğer adı ile ‘Gizli Hizmet Giderleri’ olarak tanımlanan örtülü ödenek, genel olarak açıklanması istenmeyen veya açıklanması devlet menfaatine ters düşen durumlarda kullanılmaktadır. Birçok ülkede var olan örtülü ödenek kalemi şahsi çıkarlar için kullanılmamaktadır.

Solucan Gübresi Nedir? Neden Solucan Gübresi?

Solucan Gübresi Nedir? Neden Solucan Gübresi?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]