Opsiyon Sözleşmesi Nedir ?

0
Opsiyon Sözleşmesi Nedir, Ne Demek? Finans Uzmanım
Opsiyon Sözleşmesi Nedir ?

Opsiyon Sözleşmesi Ne Demek?

Opsiyon sözleşmesi belirli bir tarihe dayandırılan yazılı belgedir. Alıcının ödeyeceği tutar belirlendikten sonra vade düzenlemesi hazırlanmaktadır. Kısacası belirli bir tarihe uygun olarak alıcıya alma ve satma hakkı tanınmaktadır. Alıcılara hak sağlayan opsiyon sözleşmeler, satıcıları da hükümlülük altına sokmaktadır. Finans anlamında güvence vermesinden dolayı oldukça değerli bir sözleşme türüdür.

Alıcılar opsiyon sözleşmesi tanınan hakları satın alabilmek adına para ödemektedir. Opsiyon primi olarak isimlendirilen bu para bir bakıma sözleşmenin aktivasyonu sayılmaktadır. Opsiyon primini alan satıcı tarafı, çeşitli riskler karşı güvence sağlamaktadır. Sigorta işlemlerine benzetilen opsiyon sözleşmelerinde, sigorta primine benzer prim ödemesi bulunmaktadır. Finans dünyası riskler üzerine kuruludur ve hiç birşeyin garantisi yoktur. Ani değişimler ve hızlı gelişmeler yaşanan finans dünyasında dengeler birden bire değişebilmektedir. Bu nedenlere bağlı olarak önlem niteliğinde uygulamalar bulunmaktadır.

Zararın En Aza İndirilmesi Amaçlanır

Piyasada yaşanabilecek olası risklere karşı zararın en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra meydana gelebilecek olan zararın en aza indirilmesi veya sabit tutulması opsiyon sözleşmelerine bağlıdır. Prim öddemelerinin temelinde söz konusu tedbirler bulunmaktadır. Opsiyon primleri finans literatüründe portföy sigortalaması olarak da isimlendirilmektedir. Opsiyon sözleşmesi bir takım kriterler içermektedir; tip bakımından Avrupa ve Amerikan tipi opsiyon bulunmaktadır. Bu ayrım kullanım sürelerine göre yapılmaktadır. Opsiyon Sözleşmesi tipi olarak; alım ve satım opsiyonu diye ayrılmaktadır. Opsiyon primlerinin belirlenmesinde ise nakit piyasa fiyatı, opsiyonların kullanım fiyatı, volatilite ve risksiz faiz oranları etkili olmaktadır.

Avrupa Tipi Opsiyon; Alıcılara vade sonu şartı koymaktadır. Sözleşmelerde opsiyonu alan tarafları ilgilendirmektedir. Alıcılar satın alma ve satma haklarını yalnızca vade sonunda kullanabilmektedir.
Amerikan Tipi Opsiyonlar; Opsiyon alıcısına daha geniş tolerans sağlanmaktadır. Vade sonu olsun ya da olmasın alıcıya dilediği zaman sahip olduğu hakkı kullanma imkanı sunmaktadır.

Önceki Yazımız : 72 Ay Vadeli Traktör Kredisi Veren Bankalar

[Toplam:1    Ortalama:5/5]