Ödemeler Dengesi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

0
Ödemeler Dengesi Nedir?

Ödemeler Dengesi, yurt içinde yerleşik bulunan kişilerle yurt dışında bulunan kişiler arasında yapılan ekonomik işlemlerdir. Ödemeler dengesi sistematik şekilde tutulan bir belgedir. Ödemeler dengesinin fazlalık vermesi, yurt içine giren döviz rezervinin artmasının sonucudur. Ödemeler bilançosunun net olarak anlaşılabilmesi için bazı özelliklerin bilinmesi gerekmektedir.

ödemeler dengesi

Ödemeler Dengesi Özellikleri

  • Ödemeler dengesi yalnızca T.C. Merkez Bankası tarafından hesaplanmaktadır. Bu hesaplama; aylık, üçer aylık ve yıllık olarak yapılmaktadır.
  • Uluslararası ekonomik işlemler ödemeler bilançosuna döviz akımı olarak yansımaktadır. Başka bir deyimle bir ülkeden başka bir ülkeye mal, hizmet ve faktör akımıdır. Ekonomik işlemler sonucunda ödeme yapılmamış olsa dahi mal ve hizmet aktarımları tablodaki yerini almaktadır.
  • Ödemeler bilançosuna girecek olan işlemlerin, ülke içi yerleşik kişi tarafından yerleşik olmadığı ülke ile yapılması şartı bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Almanya’ya yerleşen bir Türk vatandaşının Almanya’daki işlemleri, ne Türk ne de Alman ödemeler dengesine girememektedir. Ancak bu kişinin Türkiye’ye gönderdiği dövizler iki ülkenin de ödemeler bilançosuna girmektedir.
  • Ödemeler bilançosu aylık veya yıllık akım vermektedir. Ülkelerin toplam borçlarını değil, aylık veya yıllık değişimlerini göstermektedir. Bu yönüyle işletmelerin kar-zarar tablolarına benzemektedir.
  • Çift kayıtlı muhasebe sistemine göre tutulan ödemeler bilançosu, daima dengeyi ifade etmektedir. Buna rağmen ödemeler bilançosunda denkleştirici işlem dikkate alınmazsa açık veya fazlalık ortaya çıkmaktadır. Ülkelerin döviz rezervi de bu açık ve fazlalığa göre değişim göstermektedir.
  • Otonom ve denkleştirici, ödemeler bilançosunda kullanılan iki ayrı kalemdir. Otonom kalemleri ekonomik işlemleri gösteren kayıtlardan oluşmaktadır. Ödemeler bilançosunun denkleşmesini sağlamak amacıyla da ters kayıt işlemleri, denkleştirici kalemle yapılmaktadır. Otonom kalemlerde yapılan işlemler sonucu açık ya da fazlalık çıkarsa, fark denkleştirici kalemle yapılan işlemle kapatılmaktadır.

İpotek Fek Parası Nedir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]