Nasıl Finans Yöneticisi Olunur?

0
finans

Finans yöneticisi olmak için, paranın matematiğini, gidiş- geliş değerlerini, borsa, tahvil gibi kavramları bilmek gerekiyor. Şimdi öncelikle finans yöneticisi olmak için yapılması gereken kurumsal şeyleri sıralayacağız. Daha sonra ise bir finans yöneticisinde olması gereken özelliklere kısaca değineceğiz.

 Finans Yöneticisi Olmak İçin Gerekenler:

1- Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak: Bu iktisat olur, ekonomi olur, muhasebecilik olur. Ancak finans yöneticisi olmak için 4 yıllık ya da 2 yıllık üniversite eğitimini almanız şart. 2 yıllık eğitimler sıkıştırılmış programlar olduğu için, daha uzun vadede öğrenim görmek, para ekonomisi açısından daha sağlıklıdır.

2- MBA lisansını almak. Bu lisans, finans yöneticileri için olmazsa olmaz. Bu lisans belgesini almak için açılmış kurslara başvurabilir ya da e-MBA programını internet ortamında indirip sınavına girebilirsiniz.

finans yöneticisi

 Finans yöneticisinde olması gereken özellikler nelerdir?

1- Parayı bir bilim olarak kabul etmek ve öğrenmek: Para çoğumuzun sandığı gibi ”al gülüm ver gülüm” şeklinde ilerleyen somut bir öge değildir. Paranın bir aritmetiği, bir matematiği vardır. Bunu herhangi bir bankada en alt düzeyde çalışırken de bilmemiz gerekir, sağlam bir finans yöneticisi olmak için de.

2- Riski seven, girişimci bir ruha sahip olmak: Paranın doğru yönetimi şarttır. Sadece gerekli durumlarda, gerektiği kadar alınan risk, bir yöneticiyi ileriye taşıyabilir. Aynı zamanda neyin para edip neyin zarara sokacağının önsezisine sahip olmak ve bu doğrultuda sektör içinde ilerlemek de diğer özelliklerin başında gelir. Bir finans yöneticisi girişimci bir ruha sahip olmak zorundadır. Ancak kendisine açılan her kapıdan girmeyecek kadar da temkinli olmayı bilmelidir.

3- Banka yatırımcılığı ve borsa gibi alanlarda teknik bilgilere sahip olmak: Herkes parayı kullanır ancak finans sektöründe paranın birçok tanımı ve kullanım alanı vardır. İyi bir finans yöneticisi ise tüm matematiksel ve istatistiki bilgileri özümseyerek paranın kontrolünü ve danışmanlığını yapabilir.

4- Güncel olmak: Banka ve paranın işlendiği her alanda her gün yeni bir teori, yeni bir gelişim sağlanmaktadır. Sektörde geride kalmamak için bu gelişmeleri yakından takip etmek ve güncel kalmak son derece önemlidir.

[Toplam:4    Ortalama:2.8/5]