Nasıl Bankacı Olunur?

1
Nasıl Bankacı Olunur?

Bankalar toplamda 3 mezun grubundan alım yapıyor. Bunlardan ilki lise mezunları,ikincisi meslek yüksek okulu mezunları (ön lisans), üçüncüsü ise lisans mezunları. Bu mezun gruplarının yanı sıra bir de bankacılık dışı mezun gruplarından alım yapılıyor. Dördüncü kategori olarak belirtebiliriz.

Lise Mezunları İçin Bankacılık

İlk yöntem olarak lise mezunları için Ziraat bankası ve Halk Bankası tarafından genelde iki yılda bir düzenlenen sınavlarla alım yapılıyor. Talep fazlalığından dolayı seçim itina ile yapılıyor. Bu sınavlardan geçerli puan alındıktan sonra bankalar adayları sözlü mülakata çağırıyor. Mülakatta başarılı olan adaylar bu bankaların herhangi bir şubesinde başarı sırasına göre istihdam ediliyor. Diğer mezun gruplarına göre maaş ve kıdem fark gösteriyor. Sınavla lise mezunu alan bankalar; Kuveyt Türk, Fibabanka, TEB, Yapı Kredi bankası, Albaraka Türk bankası, Garanti bankası, Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Burganbank.

Meslek Yüksek Okulu (Ön lisans)Mezunları için Bankacılık

Bu mezun grubu için alım lise mezunları ile benzerlik göstermektedir. Lise mezunları için yapılan sınavlar ön lisans bankacılık ve sigortacılık mezunları için de yapılıyor, aynı şekilde sınav sonrası mülakat ve yerleştirme. Ayrıca ön lisans mezunları için çağrı merkezi yetkilisi, gişe yetkilisi, telefon bankacılığı müşteri danışmanı, tele satış görevlisi, üye işyeri pazarlama yetkilisi, müşteri danışmanı vb. departmanlarda alım yapılmaktadır.

Lisans Mezunları İçin Bankacılık

Bu mezun gruplarından İktisat, Bankacılık, işletme mezunu olan adaylara direkt olarak CV ile birlikte bankaya başvuru yapabilir. Sözlü mülakatın ardından göreve getiriliyorlar. Genelde internet üzerinden açılan başvurular bulunuyor, ya da İŞKUR üzerinden direkt olarak başvuruda bulunuluyor. Genelde başlıca şartlar T.C vatandaşı olmak, sabıkası olmamak vb kriterler gerektiriyor.

Herhangi Bölümden Mezunlar İçin Bankacılık

Herhangi bir lisans veya önlisans mezunları bankacılık mesleğini yapmak için BES (bireysel emeklilik sistemi) lisansı ile başvuru yapıyor, çalışma şekli zamanı ile doğru orantıda kıdem atlatıyor. Bankalarda bankacı dışında yazılım mühendisi,bilgisayar teknikeri, programlama uzmanı gibi mesleklerde alım yapılıyor.İŞKUR’a gidip kriterlerinizi bildirip çalışmak istediğiniz pozisyonu belirledikten sonra, bankalar ile doğrudan iletişime geçebiliyorsunuz. Her meslek grubunda olduğu gibi bankacılık da tecrübe ve kıdeme göre unvan belirliyor.

Western Union Anlaşmalı Bankalar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]