Mortgage’a Başvurma Yöntemleri Nelerdir?

0
mortgage nedir? Nasıl Başvurulur

Mortgage, ipotekli konut kredisi olarak da bilinmektedir. Bankalar müşterilerine kredi, kredi kartı ve diğer ürünlerine başvuru yapmaları için pek çok olanak sağlamaktadır. Gelişen internet bankacılığı ile birçok başvuru şubeye gitmeye gerek kalmadan yapılabilmektedir. Ayrıca çoğu banka 24 saat hizmet veren telefon bankacılığı sistemine sahiptir. Telefon bankacılığı aracılığı ile de birçok ürün ve hizmetten faydalanmak mümkündür. Mortgage taşınamayan malların ipotek altına alınması koşuluyla verilen bir kredi türüdür.

 

Mortgage’a Şube Yoluyla Başvuru

 

Bankacılık hizmetlerinde son zamanlarda internet ve telefon bankacılığı çok gelişmiş olmasına rağmen işlemlerini şubeden halletmek isteyen müşteriler oldukça fazladır. Bunun sebebi şubeden yapılan işlemlerde yanlışların oldukça az olması, güven gibi duygular ağır basmaktadır. Mortgagekredisine başvurma yollarından biri de şube aracılığı ile başvurudur. Bankalar müşterilerinden, şube başvurularında bazı evraklar ve belgeler talep ederler. Şubeden başvuru yapacak olan müşterilerin bu belgelerin tam ve eksiksiz olmasına özen göstermeleri gerekir. Eksik belge olması işlemlerin uzayacağı anlamına gelmektedir. Bankalar Mortgage kredisi başvurusunda nüfus cüzdanı, başvuru formu, gelir belgesi ve satın alınacak konuta ait tapu fotokopisi gibi evrak ve belgeler talep eder. Bu belgeler şubeye teslim edilir, banka bu belgeleri incelemeye alır. Bankaların belirli bir inceleme süreleri vardır. Ancak konut kredilerinde incelemenin yapılması ve kredinin onaylanması daha uzun sürer. Bu süreçte gelir durumu ve kredi notu detaylı bir biçimde incelenir.

 

Mortgage’a İnternet Yoluyla Başvuru

mortgage nedir? Nasıl Başvurulur

Bu kredide internet aracılığı başvuru yapmak oldukça zordur. Kredi notu yüksek olan müşteriler ve tüm gelirleri kredinin kullanılacağı banka tarafından bilinen müşteriler internet aracılığı ile bu kredi türüne başvurabilir ve olumlu sonuç alabilir. İnternetten yapılan başvuru işlemi sonrası alınacak olan konutun tapu fotokopisi banka şubesine götürülmek zorundadır. Yani kredi onaylanırsa şubeye gitmek gerecektir. Mortgage kredisi kullanmak için ipotek ettirilecek malın -25’i gibi bir parayı peşinat olarak bankaya yatırmak gerekebilir. Bu oranı bankadan bankaya değişmektedir. Mortgage hizmeti için bankalar genelde kefil şartı aramamaktadır. Ancak bazı bankalar kendi inisiyatifleri doğrultusunda bazı özel durumlarda müşterilerinden kefil istemektedirler.

Kuveyt Türk Dilekçe Örneği

Kuveyt Türk Dilekçe Örneği

[Toplam:0    Ortalama:0/5]