Mevduat Zaman Aşımı Nedir ? Finans Uzmanım

0
Mevduat Zaman Aşımı

Mevduat Zaman Aşımı Nedir ?

Mevduat Zaman Aşımı Nedir
Mevduat Zaman Aşımı

Mevduat Zaman Aşımı Bankalarla olan çalışmalarınızda; kredi çekme gibi, kesinlikle mevduat hesabınızın olması gerekir. Bankalar mevduat hesabı açmanızı isterler. Mevduat hesabınız olmadan bu tür işlemleri yapamazsınız.

Mevduat hesabı demek bankaların sizlerden para toplaması anlamına gelir. Müşterilerin ellerindeki paraları mevduat hesaplarında tutarak hem değerlendirir hem kullanırlar. Kısacası paranızı mevduat hesabınıza yatırdığınızda banka bir faiz belirleyecek ve paranız artacaktır.

Bazı sebeplerden birçok bankada hesap açtırıp sonrasında unuturuz. Genelde unutulan hesaplar 10 yıl içinde hiçbir işlem yapılmadığı için zaman aşımına uğrar. Zaman aşımına uğrayan hesabınızda eğer para varsa banka geri alamazsınız, banka el koyar. Genelde birikim için yatırılıp hiçbir işlem yapmadan bırakılan paralar yâda miraslar zaman aşımı nedeniyle kapatılan hesapta bankaya geçer. Hak talep edemeyebilirsiniz. Bankalar 10 yıl sonra işlem yapmayan hesaplarda kalan paraları, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarırlar.

Mevduat Zamanaşımı

Çok sık karşılaşılan ve zaman aşımına uğrayan mevduat hesaplarına örnek verecek olursak; birikim amaçlı bir mevduat hesabı açıp sonrasında para yatırıp ilerleyen dönemlerde unutabilirsiniz, çocuğunuzun geleceği için para yatırıp sonrasında unutabilirsiniz, iş değiştirebilir ve bir başka işe geçince diğer hesabınızda kalan son maaşınızı unutabilirsiniz. Unutulan mevduat hesaplarında herhangi bir işlem hareketlilik olmadığı için 10 yıl sonra zaman aşımına uğrayacaktır. Hesaptaki tüm para tasarruf fonuna aktarılır ve banka size geri iade yapmaz.

18 yaş altı çocuklarınıza açtığınız birikim hesabında zaman aşımı olmaz. Lakin çocuğunuz 18 yaşına girdiğinde zaman aşımı süresi başlamış olacaktır. Sonrasında takibini iyi yapmanız gerekmektedir. Bunun dışında hesabınızın üzerinde bloke yâda haciz varsa zaman aşımına uğramaz. Zaman aşımı durdurulmuş olur. Bloke durdurulduğunda yâda haciz katlığında hesabınızın zaman aşımı süresi başlamış olur.

Zaman aşımına uğramış hesaplar için, 50 TL üzerindeki tutarlarda bankaların müşterilerine bilgi vermeleri gerekir. Bu bilgilendirme iadeli taahhütlü mektupla yapılır. Bu bilgilendirme sonrası müşteri bankaya başvuruda bulunmadığı zaman banka mevduat tasarruf fonuna paranızı aktarır. 50 TL’nin altındaki hesaplar için ise bankalar web sayfasında ilan yayınlarlar. Listeleri kontrol edebilirsiniz. Tüm bu ilan listelerine müşteriler dönüş yapmadığı takdirde banka listeyi mevduat tasarruf fonuna gönderir. Tüm bu belirtilen süreler sonunda bankaya başvuru yapmazsanız paranızı geri almanız mümkün değildir.

İptal Edilen Kredi Kartı Açılır mı?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]