Maliye Bakanından Vergi İndirimi Müjdesi!

0
Maliye Bakanından Vergi İndirimi Müjdesi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan Vergi İndirimi Müjdesi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, enerji, savunma, güvenlik ve sağlık vb. stratejik sektörlerde kurumlar vergisi için vergi indirimi çalışması başlattıklarını dile getirdi.

Vergi İndirimi Müjdesi
Maliye Bakanından Vergi İndirimi Müjdesi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir takım gazeteci ile sohbet gibi yapılan basın toplantısında, uluslararası şirketlerin ülke seçimi yaparken, öncelikle vergi oranlarını dikkate aldıklarını söyledi. Yakın tarihte bir çok ülkenin kurumlar vergisinde indirim yaptığını dile getiren Ağbal, kendilerinin de indirim konusu üzerinde çalıştıklarını, kritik ve stratejik sektörlerde vergi indirimi yapacaklarının müjdesini verdi.


Bakan Naci Ağbal, kritik ve stratejik sektörlerde yapacakları vergi indirimi çalışmasının Türkiye’nin büyümesi amacı ile atılmış radikal bir adım olacağını ifade etmiştir.

Söz konusu ilgili çalışmanın bu sene sonuna kadar yetiştirilmesi için gereken çalışmaları başlattıklarını dile getiren Naci Ağbal, şu an için bu çalışmanın maliyetinin ne kadar olacağını değerlendirdiklerini belirtti. Yapılan bu çalışmalar neticesinde hem üreticinin hem de çalışanın kazanacağını da sözlerine ekledi.

Bu tür vergi indirim çalışmaları aralarında İrlanda, Macaristan ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde de yapılmıştır.

vergi indirimi

Bu vergi indirimi yapılan ülkelerin yakın zamanda vergi oranlarında düzenleme çalışmasına gidildiğini belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal; İrlanda’nın %12, Macaristan’ın %17 kurumlar vergisi aldığını dile getirdi. ABD’nin ise kurumlar vergisinde indirim yapacağını açıkladığını söyledi. Ağbal, Türkiye’de 2006 yılında %33 olan kurumlar vergisinin %20’ye düşürülmesi ile beraber, ülkeye gelen yabancı yatırımcıların sayısında da artış olduğunu söyledi.

Peki, vergi indirimi düzenleme uygulaması muhtemel ve indirimden yararlanamayacak sektörler hangileri?

Bakan Ağbal öncelikle bankacılık ve finans sektörlerinde hiçbir şekilde indirim düzenlemesi uygulanmayacağını dile getirdi. Enerji, sağlık, savunma ve güvenlik gibi riskli sektörlerde ise kurumlar vergisinde indirim uygulamanın çok da imkansız olmadığını söyledi. Yetkililerin söz konusu sektörleri teker teker incelediğini ve çalışmalar yaptığını belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, almış oldukları bu kararın yabancı yatırımcı için bir nevi teşvik değerinde olduğunu dile getirmiştir.

 

Alışverişte Alınmayan Para Üstlerine Ne Oluyor?

Amazon’dan Türkiye Pazarına Girmek İçin İlk Adım !

[Toplam:0    Ortalama:0/5]