Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

1
maaşımın kaç katı kredi çekebilirim

İhtiyaçları doğrultusunda bankalar üzerinden kredi çekmek isteyen birçok kişi, ilk olarak bir ön başvuru sürecinden geçmektedirler. Bankalar tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda kredi başvurusunda bulunan kişilerin ilk olarak kredi notlarına daha sonra ise düzenili bir gelire sahip olup olmadıklarına bakılır. Düşük miktarlı ihtiyaç kredisi başvuralarında genelde sadece kredi notuna bakılırken konut ve taşıt kredilerinde kişilerin düzenli bir gelire sahip olup olmadıklarına bakılıyor. Bu yazımız içerisinde maaşımın kaç katı kredi çekebilirim sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Bankalar üzerinden konut ve ihtiyaç kredisi çekebilmek için başvuru yapan kişilerin kesinlikle sigortalı bir çalışan olması gerekiyor. Bankalar, düzenli bir gelir şartını kendini güvence altına almak için almaktadır. Sigortalı ve düzenli bir çalışan olmak kredi çekebilmek içi yeterli olmamaktadır. Kredi başvurusu sırasında maaşımın kaç katı kredi çekebilirim sorusunu sormadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktaları dile getireceğiz. Öncelikle başvuru sırasında sizlerden talep edilen tüm bilgileri doğru ve net bir şekilde girmelisiniz. Özellikle gelir verisini yanlış giren kişiler, kredi almaya hak kazansalar dahi başvurularının reddedildiğini görebilirler.

Banka Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Veriyor?

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Bankalar, kredileri bildiğiniz üzere yasalara bağlı olacak şekilde belirli vade sayıları üzerinden vermektedir. İhtiyaç kredisi için 36 ay, taşı kredisi için 48 ay, konut kredisinde ise 120 ay vade şartı bulunmaktadır. Bu vade sayıları dönemlik olarak yapılan banka kampanyaları dışındadır. Bazen bu vade sayılarının üzerine çıkıldığı da olmaktadır. Bankalar, düzenli bir geliri bulunan kişilerin maaşları üzerinden maksimum bir kredi tutarı belirlemektedir. Bir çalışan, maaşının maksimum %70’lik kısmına denk gelecek aylık ödeme takvimi belirleyebilir. Örneğin 3,000 T maaş alan bir çalışan kredi çekmek istemesi durumunda maaşının 2,100 TL’sine gelen aylık taksitler belirleyebiliriz. 120 ay üzerinden konut kredisi çekmek isteyen bir kişi maksimum 252,000 TL kredi çekebilir.

Yazımızın buraya kadar ki olan bölümüne kadar maaşımın kaç katı kredi çekebilirim sorularınıza yanıt vermeye çalıştık. Yukarıda belirttiğimiz ödeme stili tüm kredi türleri için geçerlidir. Konut kredisi için örnek bir tablo göstermeye çalıştık. Bu hesaplamayı gelirinize göre hesaplayıp bankadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]