Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri

0
Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirlenir

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri

Kredi Kartı Limitleri

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri

Kredi kartları günümüzde her cüzdanda bir tane değil birkaç tane bulunmaktadır. İnsan psikolojisine bile konu olan kredi kartları sayesinde nakit ödeme yapılmadığından harcamalarda para kaybının yaşanmadığı duygusu hissedilmektedir. Ayrıca bazı alışıverişlerde kredi kartına taksit imkanı da kredi kartlarını cazip hale getirmiştir.

Kredi kartları limit neye göre belirlenir? Kredi Kartı Limitleri ne kadar olur? Gibi sorular kredi kartı almadan önce aklımıza takılabilecek sorulardır. Kimisinin kredi kartı limiti 1000 TL iken kimisinin limitsiz olması neye göre belirlenir? Yazımızda inceleyeceğiz.

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri Belirleme

Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri
Maaşa Göre Kredi Kartı Limitleri

2013 yılında yapılan düzenleme ile kredi kartı talebi veren kişinin gelirinin 4 katını geçmeme şartı bulunmaktadır. Kişinin gelirlerinden kastedilen şey ise; sadece maaşı değil, kira gibi düzenli alabileceğiniz gelirlerdir. Eğer ilk defa kredi kartı sahibi olacaksanız ilk yıl kredi kartı limitinizin maaşınızın iki katı olma zorunluluğu vardır.

Kredi kartları ekstresinde yansıyan asgari ödeme tutarlarını 3 ay üst üste ödemeyen kişilerin kredi kartları alışverişe kapatılır. Kredi kartı asgari ödemesinde eğer kredi kartı limitiniz 15 bin TL’nin altında bir limit ise o dönemin borcunun asgari tutarı %30 üzerinden yansıtılacaktır.Kredi Kartı Limitleri 15 ile 20 bin arasında olanların asgari ödeme tutarı %35, 20 bin üzerinde olanların ise %40 orandan ekstrelerine yansımaktadır.

Kredi Kartı Limitleri ne kadar olur gibi bir düşünceye sahipseniz, Kredi Kartı Limitleri en az 300 TL olduğunuz söylemeliyiz. Bunun altında kredi kart limitlerinin bulunmaması da pek görülen bir durum değildir. En fazla kredi kartı limit ise gelirlerinize göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazen bankalar sağlam müşterilerine limitsiz kredi kartından yararlanma imkanı da sağlamaktadır.

Kredi Kartı Limiti Öğrenme

Kredi kartı limit öğrenme işlemi için bankanızın şubesine gidebilir, ekstrenize bakabilir, telefon veya internet bankacılığından limitlerinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca bankalar, vermiş olduğu kredi kartı limitlerini, arttırma imkanı da sunmaktadırlar. Sunulan limit artışı ise sizlerin toplam kredi limitiniz ile doğru orantılıdır. Örneğin; toplam kredi limitiniz 5,000 TL ise ve sizin kredi limitiniz 3.000 TL ise kredinizi 2,000 TL daha arttırabilirsiniz.

 

Alışverişte Alınmayan Para Üstlerine Ne Oluyor?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]