KYK Kredi Borcu Erteleme: KYK Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

1
KYK Kredi Borcu Erteleme: KYK Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?
KYK Kredi Borcu Erteleme: KYK Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Üniversite eğitimi alırken ekonomik açıdan öğrencilerin zorluk yaşamamasını isteyen devlet, Kredi ve Yurtlar Kurumu adı altında öğrencilere destek vermektedir. Her yıl, öğrenim döneminin başlaması ile KYK tarafından açılan başvurularda öğrencilerin ekonomik durumlarına göre ya burs ya da geri ödemeli olacak şekilde kredi verilmektedir. Normal öğrenim süresi boyunca verilmeye devam eden bu destek, öğrencilerin mezun olması ile beraber tahsil edilmektedir. Bu yazımız içerisinde KYK Borcu Erteleme konusuna değinerek mezun öğrencilere borçlarını nasıl erteleyebilecekleri konusunda fikir vermeye çalışacağız

Kimler KYK Kredi Borcunu Erteleyebilir?

KYK Kredi Borcu Erteleme: KYK Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilerin sosyal ve kültürel hayat içerisindeki ihtiyaçlar başta olmak eğitim ve öğretim içerisinde doğabilecek tüm ihtiyaçları karşılamak adına kredi vertmektedir. Mezun durumunda olan öğrenciler, 2 yıl ya da 4 yıl içerisinde aldıkları bu kredileri elbette devlete geri ödemek durumundadır. KYK Borcu Erteleme konusu ise öğrencilerin mezun olduktan sonra hayatlarında meydana gelen gelişmelerden ötürü gündem maddesi olmaktadır. Hangi durumlarda KYK borcu ertelenir konusuna değinecek olursak;

İşsizler: Üniversiteden mezun olan gençler, mezun olma durumunda herhangi bir işe girememelerinde borcunu 1 yıl erteletebiliyor. SGK içerisinde bir kaydı bulunmayan öğrenciler, her yıl yenileme işlemini devam ettirebiliyor.
Askerlik: Üniversiteden mezun olan gençler, doğrudan askerlik vazifesini yerine getirmek istemeleri durumunda askerde kaldıkları süre zarfında borcunu erteleme hakkına sahiptirler.
Yüksek Lisans ya da Doktora: Lisans eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, eğitimlerine hiç ara vermeden yüksek lisans yapmaları durumunda ya da yüksek lisans öğrencileri mezuniyet durumunda eğitim ve öğretim durumlarına hiç ara vermeden doktora yapmaları durumunda eğitim sürelerince kredi borçlarını erteleyebilirler.
Borçlu Kişinin Ölümü: Üniversite eğitimi sonrasında herhangi bir nedenden ötürü vefat eden bir öğrencinin borcu doğrudan silinir. Borç, aile üyelerinden herhangi birisine devredilmez.

KYK Kredi Borcu Erteleme ya da tamamen kaldırmanın bir diğer yolu ise öğrencinin tam donanımlı bir hastaneden çalışamaz ya da engelli raporu alması gerekmektedir. Engel durumu olan, çalışamayacak durumda olan borçlu öğrencilerin de borçları tamamen silinmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]