Kuveyt Türk Dilekçe Örneği

1
Kuveyt Türk Dilekçe Örneği

Kuveyt Türk Bankası koşullara bağlı kalmadan müşterileriyle iyi geçinmeyi temel prensipleri arasında kabul eden bir yapılanma olmakla birlikte kuruculuğunu tahmin edeceğiniz üzere Arap yatırımcıların yaptığı bir katılım bankasıdır. Fakat bazı durumlarda müşteri ve banka arasında ipler kopma noktasına gelebilmektedir. Bu tür zamanlar için müşteriler ihtiyaçları doğrultusunda dilekçe yazabilirler. Dilekçelerin asıl amaçları rahatsız olunan bir konuda şikayette bulunmak veya isteklerin resmi bir şekilde ilgilenen müdürlük ve muhataplara yapılan bir çağrıdır.

Kuveyt Türk Dilekçe Örneği

Kuveyt Türk Bankasına; şikayet dilekçesi, vadeli dolar hesaplarınızı kapama ve vadesiz hesabınızın telefonunu değiştirme dilekçesi sayacağımız bir çok dilekçeden sadece bir kaçı niteliğinde olup farklı nedenlerle çok sayıda yazı yazmak müşteri takdirine bırakılmıştır. Örneğin rahatsız olunan bir konuda müşterilerin mağduriyetlerini en mantıklı ayrıca kolay şekilde Kuveyt Türk Bankasına ileteceği dilekçe türü şikayet dilekçesidir. Ayrıca vadeli Dolar hesabı kapatma da takiben vadesi dolmuş ve bir daha işlem yapılmayacağı müşteri tarafından arz edilerek kapatılmak istenen bir dilekçe olarak yazılabilir.

 

Şikayet dilekçesi örneği

 

Kuveyt Türk bankasıyla anlaşmazlıklar olduğu takdirde yapılması gereken öncelikli iş bankaya yazılı müracaat etmenizdir. Aşağıda örneği temsil edilen şikayet dilekçesini derlenmiştir.

 

Kuveyt Türk Bankası Genel Müdürlüğüne;

 

1212121212 numaralı hesabımdan, 13/09/2016 son ödeme tarihli hesap bildirim göstergesinde yer alan 32.00 TL (otuz iki Türk Lirası) hesap kullanım tutarları talebiniz ile çekilmiştir. Fakat tüketici mahkemelerinin çıkardığı 4077 sayılı tüketici yasasına göre haksız kâr payı olmakla beraber hesap bildirim göstergesine itiraz etmekteyim. Talebim doğrultusunda 32.00 TL hesabımdan düşürülen bakiyenin bir sonraki hesap bildirim göstergesinde talep etmekteyim. Aksi olarak hukuksal adımlara başvuru yapacağımın bilinmesini ilgililere bildiririm.

 

Gereğinin kısa sürede yapılmasını arz ederim. Saygılarımla.

 

Ad, Soyad; Mazlum Demir

 

Adres; 638. sokak Ekinciler cad. Mehmetçik Apt.Kat 5, Numara 17 Kadıköy/İstanbul

 

Dilekçeler Ne Zaman Cevaplanır?

 

Kuveyt Türk Bankası tarafından yazılacak şikayet veya açılacak başka bir konu hakkında dilekçelere bankadan gelecek cevaplar kredi kartları için 18 veya 22 gün, diğer konular için tahminen 28 veya 32 gün aralığında değişim gösterir. Bu zaman aralıkları geçtiği takdirde herhangi bir cevap alamazsanız Kuveyt Türk şubelerinde durumun akıbetini öğrenebilir veya telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

 

Bankalar Dolar Bozar Mı?

Bankalar Dolar Bozar Mı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]