Kripto Para Dünyasının Geleceği: Ethereum

0

Vitalik Buterin tarafından geliştirilip piyasaya sürülen Ethereum, ilk olarak ABD’de düzenlenen bir konferans içerisinde tanıtıldı. Bitcoin’in zirve noktada olduğu dönemlerde yatırımcıların farklı kripto paralara yönelmek istedi. Altcoin olarak adlandırılan kripto paralar, kısa sürede yüksek oranda kazanç getirmesinden dolayı popüler hale geldi. 2017 yılı sonuna doğru yatırımcılarını milyoner hale getiren Bitcoin ve Ethereum, 2018 yılı içerisinde de yatırım almaya devam etti. Birçok kişi ETH ile Bitcoin arasında bulunan farkları merak etmeye de başladı. Bitcoin toplamda 21 milyon adet üretilecekken 2018 yılı içerisinde piyasalarda bulunan ETH sayının 100 milyonu geçtiği ifade ediliyor. Dijital bir para birimi olmasına karşın dünyanın birçok noktasında ETH ile ödeme alma işlemlerine başlanmasından dolayı kripto para dünyasında hareketlilik meydana gelmekte.

Bitcoin İle Ethereum Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Bitcoin geliştirilirken programlama dili olarak Stack’ı seçmiştir. Ethereum ise programlama dili olarak BTC’den farklı bir dil olan Turning adlı programlama dilini kullanmıştır.
  • Bitcoin, dünyanın en büyük kripto parasıdır. Bu nedenle işlem hacmi ve büyüklüğü nedeni ile transfer işlemleri 2 dakikadan uzun sürmektedir. Yatırımcılar için oldukça büyük bir sorun olan bu bekleme süresi ETH’de yok denilecek kadar az. ETH içerisinde transfer süresi 10 saniyenin altındadır.
  • Kripto paralar dünya üzerinde güvenliği ile ön plana çıkmışlardır. Fakat, kripto para borsalarına genel olarak baktığımızda sürekli olarak BTC hırsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Bitcoin güvenlik sistemi olarak özel bir sistem olarak SHA-456 güvenlik prosedürünü uygulamaktadır. ETH ise güvenlik prosedürü bakımından kendisine özel bir sistem geliştirmiş olup adına Etasidi adını vermiştir. Kripto para borsalarında bu nedenle ETH’den ziyade Bitcoin hırsızlıkları gündemdedir.

Bitcoin’in genel amacına baktığımızda kendilerini bir kripto para olmaktan çıkartmak istediklerini görüyoruz. Dünya para birimleri arasında yer almak isteyen Bitcoin, Dolar ya da Euro gibi işlem görmeyi hedeflemektedir. Ethereum ise dünyanın en çok kullanılan parası olmayı hedefliyor. Oldukça ileri görüşlü bir sistem olan herkesin cebinde olan, market alışverişleri başta olmak üzere her alanda kullanılabilen bir para birimi olmayı hedefliyor. Bir yıl içerisinde %300 oranında değer kazanan bu para birimi, son günlerde biraz değer kaybetmeye başlamış durumda.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]