Kredi Notuna Göre Kredi

0
kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı

Birçok kişi bazı ihtiyaçlarının doğrultusunda ve nakit yetersizliğinden dolayı kredi başvuruları yapmaktadır. Ancak bilinçsiz bir şekilde çekilen krediler sonucunda ödemelerin yapılamaması doğrultusunda sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bunların en başında da kredi notu gelmektedir. Kredi notuna göre kredi çekebilirsiniz ve kredi notu kaç olmalı ve sınırlar nelerdir? bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Kredi notu, tüm bankaların ve kredi almak istenilen kurumların ulaşabileceği, bankalar üzerinden kullanılmakta olan kredi kartı ve kredilerin hareketlerinin ortak bir noktada toplanması ve analizi sonucunda ortaya çıkarılmakta olan bir puanlama sistemi olarak bilinmektedir. Kredi notu adı verilen bu sistem, Türkiye’de çalışmakta olan 9 bankanın ortaklaşa yapmış olduğu işbirliği ile beraber kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu’nun kullanmakta olduğu hizmet platformu ise Findeks’tir. Bu platform tarafından son kullanıcıya satış da yapılabilmektedir. Ülkemiz üzerinde faaliyet göstermekte olan tüm banka ve kredi veren kurumlar ise KKB’ye kullanıcılarının verilerini yollaması gerekmektedir. Bu kuruma gelen veriler doğrultusunda da 1 ile 1900 puan aralığında değerlendirme yapılarak kredi notu oluşturulur. Sonuç olarak kredi notuna göre kredi alabilirsiniz bankalardan.

5 yıl aktif olarak kredi ya da kredi kartı kullanmayan kişilerin kredi notu ise sıfır olarak değerlendirilmeye alınır ya da kredi notu oluşturulmaz. Bankalar ve diğer finans kurumları ise bu kredi notlarını hızlı ve otomatik olarak değerlendirmeye alır. Bu sayede kredi başvurusunda bulunmuş olan kişilerin hızlı bir şekilde elemesini yaparlar ve kredi almak isteyen kişilerin ya da kurumların daha detaylı bir şekilde incelenmesine olanak sağlarlar.

Kredi notu 1 ila 1699 puan arası en riskli, 700 ila 1099 puan arası orta riskli, 1100 ila 1499 puan arası az riskli, 1500 ila 1699 arası iyi, 1700 ila 1900 arası ise çok iyi olarak derecelendirmeye alınmaktadır. Bu koşullarda en riskli olarak derecelendirmeye sahip olan kişilerin kredisi ise hızlı bir şekilde ret almaktadır.

Rahat Bir Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bu sorunun en basit cevabı, bir bankaya başvurduktan sonra istenilen koşullarda (istenilen faiz oranı ve vade) kişinin kendi gelir durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak bir cevap vermek gerekirse de 1500 ve üzeri kredi notuna sahip olan kişiler oldukça kolay bir şekilde rahat ödeme koşulları ile kredi alabilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]