Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum

0
Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum

Tüketicilerin sıklıkla şikayet ettikleri sorunlardan biri de, kredi notu yeterli seviyede görünmesine rağmen bankaların kredi taleplerini reddetmesidir. Bu durumun çeşitli sebepleri vardır. Bu konuda söylenmesi gereken ilk şey; kredi notunun kredi değerlendirme sürecinin tek kriteri olmadığıdır. Hatta bankalar kredi taleplerini değerlendirirken onlarca farklı kritere bakarlar. Bu kriterleri karşılayamayan tüketicinin, kredi skorunun (not) bir önemi kalmayabiliyor.

Kredi Değerlendirme Kriterleri Nelerdir?

Bankaların Tahsis departmanları kredi taleplerini onlarca farklı kritere göre sonuçlandırırlar. Tabi ki bir kredi talebinin nasıl sonuçlanacağının başlıca belirleyicisi Findeks ekranında görünen kredi notudur. Ancak iyi seviyede görünen notların bazı durumlarda bir geçerliliği olmayabiliyor. Tüketici eğer gelir belgesi beyan edemezse kredi talebi olumlu değerlendirilmez.

Tüketicinin sigorta prim ödemelerinde aksaklıklar yaşanıyorsa yine kredi talebinin olumlu değerlendirilmesi söz konusu olmayabilir. Kredi değerlendirme süreçlerinin seyrini belirleyen temel faktörlerinden bir diğeri, tüketicinin gelirindeki düzensizlik. Örneğin tüketici gelirini beyan edebiliyor fakat görünen gelirinde aylara göre bazı farklılıklar var. İşte bu durum banka için kafa karıştırıcıdır ve bankanın kredi alacağında sıkıntı yaşayabileceği izlenimine kapılmaması için hiçbir neden yoktur.

Tüketicinin Geliri İle Kredi Miktarı Arasındaki Orantı Ne Olmalı?

Kredi değerlendirme sürecindeki en önemli unsurlardan bir diğeri de budur. Örnekle açıklayacak olursak, tüketicinin geliri 4 Bin TL iken aylık taksit tutarı 3 Bin TL olan bir kredi talebinin olumlu sonuçlandırılması mümkün olmaz. Sürecin olmazsa olmazlarından biri, talep edilen kredi miktarı ile beyan edilen gelir arasında muhakkak bir orantının olmasıdır.

Geçmişteki Kredi Sicili Önemli Mi?

Tüketicinin kredi skoru, gelir belgesi ve gelir ile talep edilen miktar arasında hiçbir sorun olmasa da, kredinin olumsuz sonuçlandığı durumlarla karşılaşılabilir. Tüketicinin geçmişteki kredi sicili bankanın olumsuz yanıt vermesine yeterli bir gerekçedir.

Zira bankaların risk algıları ve kredibiliteleri, dolayısı ile de kredi değerlendirme kriterleri birbirinden farklıdır. Bir banka geçmiş yıllardaki ödeme performansını önemsemezken, bir diğeri için kredi sicili ”red” yanıtı vermek için gayet yeterlidir.

 

Maaş İpotekli Kredi Veren Bankalar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]