Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

0
kredi notu nasıl sorgulanır

Bankacılık sektöründe hizmet veren birçok kuruluş kendilerinden ürün talebinde bulunan müşterileri için bir takım şart, koşul ve kriterler sunmaktadır. Bankaların müşterileri için sunmuş olduğu bu şartlara bakıldığında özellikle talepte bulunan müşterinin nasıl bir yapıya sahip olduğu konusunda detaylı bir bilgi istenmektedir. Bankaların müşterileri için bakmakla yükümlü oldukları kriterler arasında ilk sırada kredi notu gelmektedir. Bankacılık sektörü ile iç içe olan hemen herkesin sahip olduğu bu kayıt sistemi özellikle finansal işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında çeşitli analizlerden geçirilmek suretiyle her bir müşteriye ait olan puanlama uygulamasıdır. Bu yazımızda da kredi notu sorgulama nasıl yapılır? onu cevaplayacağız.

Kredi notu nedir? bilmeyenler kredi notu – puanı nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir döneme kadar bankalar kendisinden ürün talebinde bulunan müşterileri için bakabiliyorken, şimdilerde bu hizmetten kendi bireysel kredi notuna sahip olan banka müşterileri de bakabilmektedir. Kredi notu sorgulama işlemi için birçok hizmet kanalı bulunmaktadır. Çeşitli kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı, vadeli ve vadesiz hesaplar ile çeşitli finansal işlemler karşısında elde edilen kredi notu öğrenilmektedir. Kredi notunu öğrenmek isteyen banka müşterileri kendileri için sunulmuş olan platformlar üzerinden diledikleri zaman kredi notunu sorgulayabileceklerdir.

Kredi Notu Sorgulama İçin Yöntemler

Kredi notu sorgulama işlemi için kullanılan yollar arasında SMS servisleri veya 118 nolu hatlar çok fazla kullanılmaktadır. Pratik ve hızlı bir yöntem sunan bu kanallar vasıtasıyla kredi notunu öğrenmek için cep telefonunu kullanmak yeterlidir. Cep telefonunuzun mesaj kısmına size ait kimlik bilgilerini girmek suretiyle kredi notu öğrenilebilir. Kullanılan bir başka sistem ise findeks.com internet platformudur. Burada yer alan yönlendirmeler neticesinde sisteme üye olup akabinde kredini notunu öğrenmek çok kolaydır.

Sistemde sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girmek suretiyle geçmişe yönelik grafikleri ve sahip olduğunuz kredi notunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Kredi notu sorgulama noktasında kullanılabilecek bir diğer hizmet kanalı ise bankaların internet, telefon ve mobil bankacılık hizmetleridir. İnternet ve mobil ekranlarında yer alan kredi notu bölümüne girmek suretiyle birkaç dakika içerisinde kredi notu rahatlıkla sorgulanabilmektedir. Kredi notunu sıkı bir takip edildikten sonra kısa sürede hem yükselmesine hem de geleceğe yönelik finansal işlemlerin gerçekleştirilebilmesine imkan sağlanır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]