Kredi Notu Nedir? Neye Göre Belirlenir?

1

Kredi Notu Nedir?

Bireysel ya da ticari urum ya da kuruluşların ekonomik durumlarını analiz ederek bankalar tarafından değerlendirmeler için kullanılan Kredi Notu, birçok kişinin baş belası durumuna gelmiştir. Özellikle talep edilen kredi başvuruları sırasında bir değerlendirme unsuru olarak kullanılması, sonuçların pozitif ya da negatif olarak ilan edilmesini sağlamakta. Not sistemi ülkemiz içerisinde Kredi Kayıt Bürosu tarafından yürütülen Findex tarafından belirlenmektedir. Bankalar tarafından müşteri analizlerini tek bir çatı altında toplayan Findex, bir kişinin olumlu ya da olumsuz davranışlar sergilediği gibi tüm konular üzerinden gerekli kurumlara bilgiler vermektedir. Bankalar, sadece kendi bünyelerinde yapılan işlemler hakkında bilgilendirmede bulunurken Findex bankalar ile beraber tüm ödeme sistemlerine ait bilgilendirmeleri bünyesinde barındırmaktadır.

Kredi Notu Nedir? Neye Göre Belirlenir?

Neye Göre Belirlenir ?

Kredi Notu öğrenilmeden müşterilerin bankaya kredi müracaatında bulunmamaları önerilmektedir. Aksi durumda umut ve hayal dünyasından ayrılabilir, acil nakit ihtiyacının yerine getirilmemesine neden olabilirsiniz. Findex, kredi notları ile ilgili bilgileri sadece bankalar ile paylaşırken geçtiğimiz yıllarda almış olduğu bir karar ile elinde bulunan verilerin tamamını bireysel kişiler ile de paylaşma kararı almıştır. Cep telefonları üzerinden atılacak SMS’ler ile anında not öğreniminde bulunabilir, bankalar ile ilişkilerinizin boyutu öğrenebilirsiniz. Findex, sağlamış olduğu bu hizmet karşılığında her sorgulama karşılığında 4,72 TL ile 15 TL arasında bir ücret kesiminde bulunmaktadır. Notun belirlenmesinde etkin olarak kullanılan maddelerden bahsedecek olursak;

Findex, Kredi Notu belirlerken öncelikle kişilerin bankalar ile olan ilişkilerine bakmaktadır. Alınan kredi kartı ya da kredi borcunun zamanında ödenip ödenmediğine, borçların ne kadar süre ertelendiğine bakarak bir izlenim oluşturmaya çalışmaktadır. Bununla beraber kişilerin elektrik, su, doğalgaz, internet, cep telefonu gibi kullanımları sonucunda gelen faturaları ödeyip ödemediği gibi birçok detaya da girerek kişi hakkındaki ekonomik tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır. Merkez bankası ile koordineli çalışan Findex, kişilerin kara liste ya da kırmızı kalem ile cezalandırılması durumunda da bankalara haberler vererek bir başvuru olması durumunda olumsuz yanıt verilmesine olanak sağlarlar. Bu kurumların amacı öncelikle bankaların güvenliğini sağlayarak ülke içerisinde sağlıklı para sirkülasyonunun dönmesine katkı sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.

Önceki Konumuz : Borsada Maliyet Nasıl Hesaplanır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]